Съдът в Шумен е присъдил две години лишаване от свобода, отложени с 4 години изпитателен срок, като е оправдавал подсъдимия по първоначалното обвинение, да е нанесъл средна телесна повреда на пострадалия. 120 000 лв. е обезщетението, което първата съдебна инстанция е присъдила на малолетното дете на пострадалия, за причинените му неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането. Близо 7 500 лева е размерът на разноските по досъдебното производство, тези на съдебното дирене, както и на държавната такса върху уважения граждански иск, които подсъдимият е осъден да заплати.
Втората съдебна инстанция днес се запозна с протеста на прокуратурата в Шумен, както и с жалбите на подсъдимия и на адвокатите на близките на починалия срещу произнесената през октомври миналата година присъда.
Пресслужбата на съда припомня, че Чобанов и пострадалият мъж живеели в Плиска и се познавали. Пламен употребявал алкохол, след което ставал избухлив и предизвиквал скандали сред познати и връстници. На 11 май 2015 г пострадалият отново се черпил с приятели и след сериозно количество алкохол (2,6 промила) се качил в чужд автомобил, запалил двигателя, изминал няколко метра, и върнал колата на мястото й. Известно време след това, собственикът на автомобила със свои приятели отишли до дома на Пламен и го накарали да излезе навън. Чобанов и Пламен си разменили обидни думи. Подсъдимият нанесъл един единствен удар с юмрук в лицето на пострадалия, при който той паднал назад по гръб в целия си ръст. Въпреки оказаната медицинска помощ в МБАЛ Шумен Пламен Ив. починал 5 дни по-късно. Според СМЕ, непосредствената причина за смъртта му била прогресираща сърдечна и дихателна недостатъчност, предизвикана от травмата на главния мозък.
Въз основа на установената фактическа обстановка и анализа на писмените и гласните доказателства, първата съдебна инстанция е приела за безспорно, че с единствения удар в лицето на пострадалия, Чобанов е причинил умишлено лека телесна повреда. Последващото падане на земята и травматичното увреждане, довело до смъртта на пострадалия и квалифицирано като средна телесна повреда е неумишлено, счита съдът. Този извод се сподели днес и от прокурор на Апелативна прокуратура, който частично поддържа протеста на обвинителите от Шумен. Според него ОС - Шумен правилно е стигнал до заключението, че подсъдимият е действал при форма на несъзнавана непредпазливост, тъй като не е желаел нито причиняване на тези телесни увреждания, нито смъртта на Пламен, но е бил длъжен и е могъл да предвиди настъпването на обществено опасните последици. Прокурорът от Апелативна прокуратура обаче настоява втората съдебна инстанция да увеличи размера на присъденото наказание до 3 години "лишаване от свобода", което да се търпи ефективно.
За ефективна присъда с по-голям размер и с пълно уважен граждански иск в размер на 300 000 лева настояват и адвокатите на семейството на Пламен. За тях условното наказание не е справедливо.
Подсъдимият поиска от въззивния съд да потвърди присъдата на ОС - Шумен.
Варненският апелативен съд ще се произнесе с решение в установения от закона 2 месечен срок.