Напук на развихрящата се криза още три семейства от Варненско искат да приютят зарязани от родителите си деца. Всички бяха категорични, че не се безработни и имат достатъчно средства, за да се издържат. "Една чаша вода ще добавя към ястието и ще има и за детето, което ще взема. Искам момченце, защото доскоро съм била гледачка на малко момченце и ми хареса. Мисля, че ще се справя, след като досега съм го правила, но при други условия. Имам приятели, които се опитваха да ме разубедят, като казваха, че това е голяма отговорност. Така е, но не смятам да бягам от нея. Отговорност е и отглеждането на собствените ти деца", каза вчера Павлина Василева от Варна. Тя бе категорична, че без подкрепата на съпруга си не би предприела тази крачка. Има две вече пораснали деца и е домакиня, вкъщи нищо не й липсва. Но смята, че след като може да помогне на дете в нужда, е по-добре да го стори. Освен това ще й се признава стаж, ще й вървят и осигуровки. Тя е кандидат за професионална приемна грижа. И тъй като е към края на обучението си, вероятно през септември у дома й ще бъде настанено първото дете, за което трябва да се грижи. От тримата обучаващи се тя е единствената дама от Варна, останалите са от други общини на областта. Борислава Емилова е от Аксаково и вероятно ще бъде първата жена от общината, която е предприела този ход. "Имам две деца - момче и момиче на 8 и на 10 години и въобще не става дума за безработица. Всичко е въпрос на семейно разбирателство. И ако съпругът и децата ми не бяха съгласни, аз нямаше да съм тук", усмихва се Борислава.
Единственият мъж в компанията на обучаващите се е Нурхан Исмаил, който е пристигнал от с. Радан войвода, заедно с жена си Назмия Салиева. Двамата имат син и дъщеря. Но дъщерята вече се е омъжила, а синът тази година ще бъде абитуриент. Затова и двамата са преценили, че е добре къщата им да не остава без детски смях. Тук те научиха, че могат да станат и професионално приемно семейства - въпрос, над който им предстои да помислят.
За пръв път курсът на обучение се организира от Комплекса за социални услуги, а лекторът вчера бе социалният работник Цвета Димитрова. "Предстои им да се запознаят с правата на професионалните и приемните семейства, както и с правата на детето и начините за негова закрила", каза Димитрова. Тя допълни, че за доброволните приемни родители обечението преминава в 7 сесии, а за професионалните - в две нива от по 5 сесии.
Източник: в. "Позвънете новини" |