Около 6000 туристи са посетили от началото на годината резервата "Яйлата"
Автор: Екип Varna24.bg 14:28 / 24.08.2009Коментари ()1049
©
От началото на годината досега около 5000 - 6000 туристи са посетили "Яйлата". Информацията е предоставена на Министрество на културата от Историческия музей в Каварна. Спрямо 2008 г. повишението на посещаемостта е с два пъти. Това заяви зам.-министърът на културата Тодор Чобанов, който днес инспектира аварийно-укрепителните работи в резервата след земтресението на 5 август. Чобанов е убеден, че през следващите години интересът на туристите към този резерват ще продължи да се покачва. Той обърна внимание и на друг емблематичен културен обект в региона, който привлича интереса на туристите - крепостта Калиакра. Там са били съсредеточени центровете на българската държавност през Средновековието, припомни министърът.

Намеренията за бъдещи действия на Министерство на културата са крепостта Калиакра и късно-античната крепост в резервата "Яйлата" да се превърнат в основни туристически атракции в региона, заяви зам.- министър Чобанов. Систематично ще започне работа за тяхното подобряване като атракции на културния туризъм. Чобанов припомни, че тази година финансовите възможности са ограничени, но от следващата година ще започне развитието на тези две дестинации. Една част от финансите са вече осигурени по ОП "Регионално развитие". Предстои да се направи проектиране и окончателно укрепване на скалната църква "Св. Св. Константин и Елена". Това ще я направи достъпна за посетители. Специалисти ще трябва да определят сумата, която ще е нужна за дейностите по възстановяване на обекта. "Гарантирам, че ангажиментът на държавата към резерватите, които са изключително държавна собственост, е категоричен и няма да има никакво отстъпление", каза Тодор Чобанов. По неговите думи, интересен и любопитен факт е, че специално "Яйлата", без да е много рекламиран туристически обект, вече привлича много посетители. От друга страна пък има и много българи, които не познават резервата. Те са преминавали покрай него без обаче да се уверили в изключителните му достойнства, коментира зам.-министърът. Затова и "Яйлата", и крепостта Калиакра ще бъдат рекламирани по подобаващ начин, заяви Чобанов. Той съобщи, че Министерството на културата работи съвместно с Министерството на регионалното развитие и благоустройството и вече са на финалната фаза по изработването на стратегически план за развитие на културния туризъм у нас. Тодор Чобанов прогнозира, че планът ще бъде представен на Министерски съвет вероятно след два месеца и смята, че всичко това би стимулирало развитието на подобни туристически обекти и интереса към тях. Стратегическият план ще бъде и една рамка, в която ще се насочват по-ефективно средствата, предоставяни от Европейския съюз (ЕС), отбеляза Чобанов.

Яйлата е национален археологически резереват, разположен на 2 км южно от село Камен бряг и на 18 км североизточно от Каварна. Представлява приморска тераса с площ 300 дка, отделена от морето от скални масиви с височина 50-60 метра. В местността е открит пещерен „град" от 101 „жилища", датирани към 5 хилядолетие пр.н.е. В северната му част се е запазила ранно-византийска крепост от края на 5 век, с частично съхранени четири кули и една порта. През Средновековието пещерите са използвани като манастирски комплекс. Името Яйлата има тюркски произход и означава „високо пасище". Скалната църква "Св. св. Константин и Елена" се намира в самия археологически резерват Яйлата. Тя е част от така наречения "пещерен град", който се състои от 101 единични или групирани в комплекси пещери, разположени на различни нива в отвесните скални скатове, обитавани от V хил. пр. Хр. до ХІ в. сл. Хр. и използвани от хората като жилища, гробници или монашески килии и църкви.

Източник: агенция "Фокус"



https://www.varna24.bg/novini/regionalni/Okolo-6000-turisti-sa-posetili-ot-nachaloto-na-godinata-rezervata-Yailata-106432
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.