„Варна и предосвобожденската преса" е темата, която н. с. Станка Димитрова- завеждаща музея на Възраждането, ще представи на националната конференция „Българският възрожденски печат". Тя се провежда /на 7 и 8 октомври/ в Регионалния исторически музей- Сливен, и събира представители на Института по история при БАН, университети, възрожденски музеи и др. Форумът преминава в две секции- „Създатели, полемики" и „Извор за поселищната история". Очаква се дискусията по доклада на ст. н. с. д-р Огняна Маждракова от БАН- „Модерното в българската възрожденска журналистика" да предизвика подчертан интерес, защото подобна конференция не се е организирала от дълго време.
Периодичният печат до 1878 г. е точно отражение на най-важните моменти от битието на варненци с постиженията, несполуките, злободневието и стремежа към свобода, твърди Станка Димитрова. Тя е издирила и ползва факти от 141 публикации, посветени на Варна. Първата е от 1851 г., когато „Цариградски вестник" споменава оживената търговия със зърно на варненското пристанище.
21 материала, най-много на брой, са поместени във вестник „Македония", издаван в Цариград от П. Р. Славейков. Следва официозът „Турция"- с 19 статии и регионалният „Дунав- с 14.
Варна и варненци имат свое място също в „Дунавски лебед" на Г. С. Раковски, „България", „Съветник", където са отпечатани обширни репортажи за честванията на 24 май и годишните училищни изпити, „Източно време", „Право", „Нова България" и др. |