Бизнесдама разясни защо имотите са толкова скъпи и защо българинът масово влага парите си в жилища
Автор: Диана Бикова 08:51 / 02.03.2022Коментари ()1976
© Varna24.bg
Пандемията спря пазара за недвижими имоти за кратко време, но след това той се възстанови с бурни темпове. Посрещаме 2022 г. като силна и прогресивна година с динамичен пазар. Това заяви в студиото на Plovdiv24.bg Анна Димитрова – собственик и управител на една от големите фирми за недвижими имоти в Пловдив.

Оставането вкъщи преди две години породи необходимостта хората да погледнат на дома си не само като дом, но и място, където може да се работи. Локдаунът върна интереса към по-големи жилища, в които има пространство за кабинети и складови пространства, към къщи в покрайнините на града и ваканционни имоти. Тази тенденция продължава и в момента, обясни Димитрова.

При цените се запазва плавният ръст от 10-12 процента на годишна база. Анализ обаче може да се направи, след като всички сделки се приключат на сто процента, а много от тях все още са на етап предварителен договор.

В ценово отношение България е изпреварила Гърция, показват данни от икономическо изследване на базирана в Лондон анализаторска агенция с представителства в над 50 държави в света. Анализът им на 57 страни показва, че България е на 31 място, като от европейските столици само Атина е след София.

Димитрова обясни, че по ценови нива не можем да бъдем съпоставими с Прага, Амстердам, Лондон, Берлин, Париж, защото там традиционно цените им са по-високи. За период от 3-4 години ръстът у нас е около 40%, а в Европа – около 45%, което показва че процесът не е само в България, а в цяла Европа.

"В Париж един хубав имот може да се купи за средно 10 000 евро на квадратен метър. За Прага – за 3000-4000 евро за кв. м. За Полша е по същия начин. В Лондон цените са доста по-високи – около 500 000 паунда е едно двустайно жилище. За Амстердам е по същия начин.

Така че София все още е достъпна. Сравнението, което трябва да направим, е работната заплата, т.е. за достъпността на имотите и цените на имотите. В България все още се наблюдава по-малка достъпност на такъв тип имоти“ – коментира експертът. Много българи закупуват имоти в европейските столици поради различни причини.

Предлагането на имоти изостава в сравнение с търсенето и този дисбаланс е една от причините за повишаване на цените на имотите. Нормално е при евтин финансов ресурс, какъвто предлагат банките все още, да има по-скъпи имоти. Възможно е ситуацията да се промени, каза Димитрова и в интервюто посочи защо.

Българите влагат свободните си пари в имоти, които могат да се отдадат лесно под наем, а в същото време да са бързо ликвидни, т. е. в момента, в който решат да се разделят с тези имоти, да го направят с по-малко загуба.

"В момента сме в горна точка на ценовите нива на пазара на недвижими имоти и инвестициите не са дотам благоприятни. Преди години сме изчислявали, че една добра инвестиция под формата на наем в имот е да си възвърне стойността в рамките на 10-12 години. Сега възвращаемостта е от 20 до 25 години, което прави един имот неблагоприятен за инвестиция.

Но хората го правят, защото спасяват парите си от инфлация. Банките не плащат лихви по депозитите, напротив – има такси за това, че парите стоят в банките. Това провокира хората да сложат парите, които, ако досега са спали в банката, сега да спят в един имот и в дългосрочен аспект този имот ще им донесе добра печалба“ – коментира Анна Димитрова.

Цялото интервю гледайте в прикаченото видео!




Още по темата: общо новини по темата: 23
12.09.2024 »
27.11.2023 »
03.11.2023 »
23.05.2023 »
10.04.2023 »
15.02.2023 »
предишна страница [ 1/4 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Biznesdama-razyasni-zashto-imotite-sa-tolkova-skupi-i-zashto-bulgarinut-masovo-vlaga-parite-si-v-zhilishta-1222320
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.