© | Бягството от Русия с цел да се избегне мобилизация е убедителна причина за положително разглеждане на молба за политическо убежище в Германия. Същото трябва да важи и за дезертьорите. Съответна инструкция издаде Федералната служба за миграция и бежанци, съобщава Deutsche Welle.
На фона на обявената от руския президент Владимир Путин частична мобилизация за войната срещу Украйна и съобщенията за масово бягство на руснаци в други страни, все повече германски политици се изказват за предоставяне на убежище на бягащите поради антивоенни убеждения. "Който не иска да бъде въвлечен в агресивната война на Путин срещу Украйна, която нарушава международното право, и следователно бяга от Русия, трябва да получи политическо убежище в Германия“, заяви депутатът на "Зелените“ Ирене Михалич пред издание Das Rheinische Post.
Йохан Вадефул, заместник-председател на опозиционната фракция на Съюза (ХДС/ХСС), се съгласи с Михалич и призова правителството на страната да издава хуманитарни визи "по-щедро и в по-голям мащаб“, включително на руски "военен персонал, който публично се противопоставя на режима на Путин“. Германия трябва "да направи възможно за тях да живеят в безопасност. Те заслужават нашата подкрепа“, категоричен бе Вадефул.
На свой ред вицепредседателят на парламентарната фракция на управляващата Германска социалдемократическа партия (ГСДП) Дирк Визе заяви в интервю за Das Rheinische Post, че наказанията, които заплашват руснаците при опит за избягване на мобилизация, са "достатъчно основание за предоставяне на политическо убежище“.
От началото на войната в Украйна Германия е приела 274 руски граждани, които отказват да участват в конфликта, както и 164 членове на техните семейства, пише вестникът, позовавайки се на представител на германското министерство на правосъдието. |