Не ни стигна Земята, че посегнахме и на Марс
Автор: Екип Varna24.bg 13:21 / 03.10.2022Коментари ()697
©
Човешки крак все още не е стъпвал на Марс, въпреки това обаче сме замърсили планетата с повече от 7,5 т отпадъци за 50 години, предава вестник Дейли мейл, цитиран от БТА.

Кагри Килич от Университета на Западна Вирджиния анализира масата на всички роувъри и орбитални апарати, изпратени на Марс, като извади от тях теглото на още работещите. Резултатът е 7,1 т.

В отпадъците влиза изхвърлен хардуер, неработещи космически апарати, разбити на повърхността, като съветският "Марс 2", чието кацане беше неуспешно през 1971 г. Той стана първият обект с човешки произход на повърхността на Марс. 

Специалистите се притесняват, че отломките могат да замърсят пробите, събирани от космическия апарат "Пърсивиърънс". Роувърът, който е на Марс от февруари 2021 г.,  засне подобни отпадъци по време на мисията си.  

Хеликоптерът "Инджинюъти" пък засне оборудването за кацане, с което се спуснаха на повърхността с "Пърсивиърънс".

Роувърът "Опортюнити" вече не работи на Марс. През 2004 г. обаче той засне топлинния си щит заедно с отломки, осеяли километри от повърхността. 

На Марс вече има девет неработещи космически апарата - "Марс 3", "Марс 6", "Викинг 1", Викинг 2", "Съджърнър", "Скиапарели", "Феникс", "Спирит" и "Опортюнити".  

"Опортюнити" тежи 160 кг или колкото един хипопотам. Като роувърът оставя пътека от боклуци, докато се се движи по Червената планета.

Според Килич повечето апарати са цели и за космическите агенции са нещо като паметници, а не боклук. Когато се събере общата им маса обаче, се получава почти 10 тона. Без сега действащите числото става 7,1 т човешки отпадъци на Марс.


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Ne-ni-stigna-Zemyata-che-posegnahme-i-na-Mars-1414251
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.