На крехките криле на пчелите се крепи изхранването на бъдещите ни поколения
Автор: Екип Varna24.bg 14:30 / 02.05.2023Коментари ()830
© Фокус
На крехките криле на пчелите се крепи изхранването на бъдещите ни поколения. Те са най-важният опрашителен механизъм в природата. Ако знаехме колко са важни за храната и за изхранването на населението, мисля, че щяхме да бъдем малко по-ангажирани в проблема. Това каза основателят на Pollenity Сергей Петров в предаването "Човекът на фокус" на "Фокус"

30% от всичко, което слагаме на масата си всеки ден, зависи директно от опрашването на пчелите, а индиректно става въпрос за около 70% от пчелата, подчерта той.  

В един добре работещ кошер има над 60 000 пчели, от които 1/3 дневно опрашват около 150 растения. "Представете си – 30 милиона опрашвания ще се случат от един кошер. Има ли нещо, което можем да използваме, за да направим 30 милиона? Природата го е измислила прекалено добре, за да се месим на този етап", посочи Петров. 

В България по думите му има много сериозен проблем с пчеларството. Все повече пчелари се отказват от занаята си поради икономически причини. "Понеже живеем в една страна, в която корупцията е абсолютно неизменна част от ежедневието на всеки един гражданин, се случи така, че се отвориха вратите за един фалшив продукт, който идва от Китай, смесва се с нашия мед. Освен че пчеларите останаха с непродадена продукция, направихме така, че реномето на българския челен мед да падне", обясни Сергей Петров.  

Младите хора пък не виждат перспектива пред този древен и изключително важен занаят, допълни той.  

Екипът на "Bee Smart Technologies" се опитва от години да създаде глобално устойчиво пчеларство. "Помагаме на пчеларите да намалят смъртността на пчелите си и да ги разбират по-добре. Това го правим чрез набор от технологии. Имаме продукти, които са свързани с това да усещат средата вътре в кошера и да казват на пчеларя дали пчелите са здрави, продуктивни, дали има нужда пчеларят да се намеси в някакъв момент, за да прекъсне даден процес", обясни основателят на Pollenity. 

"В един момент осъзнахме, че в България пчеларите изчезват с главоломни темпове. От 2019 до 2022 г. изчезват 30% от българските пчелари. Помислихме, поговорихме с хората и дойде стратегията за това как можем да помогнем на пчеларите в България. Виждаме, че нашите конкуренти започнаха да репликират много от нашите идеи и послания", обясни Петров. 

Целта на програмата "Избери кошер" е да осъществи директен контакт на потребителите с пчеларите, като по този начин се гарантира качеството на продукта. "Ние го гарантираме, имаме лабораторните анализи, които изпитваме на всяка една партида. Освен че знаете откъде идва медът, 100% знаете какво има вътре, може и да се видите с пчеларя, дори да му помагате. Над 1500 души миналата година са посетили кошери от нашата програма и това всъщност върши много работа по отношение на информираността на населението с големия проблем на изчезването на пчелите", разказа той.  

Електронните комуникации не вредят на пчелите. Това е и причината в по-зелените градове да се срещат много пчели, обясни специалистът. Основният проблем идва от нерегламентираното използване на пестициди. "В България много често си затварят очите за това кой какво използва и кога го използва. Да купиш един евтин пестицид, който е забранен, и го използваш, вероятно няма да те хванат, обаче ти сам си слагаш примката около врата по този начин. Колко устойчив би бил, когато пчелите изчезнат, когато цялата рапица, която садиш, изведнъж изчезне заради липсата на опрашители?", коментира той.  

Живко КРЪСТЕВ


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Na-krehkite-krile-na-pchelite-se-krepi-izhranvaneto-na-budeshtite-ni-pokoleniya-1661158
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.