© | "Още не съм овладял демоните в себе си! Станах на 38 години, но това е само една цифра, не се чувствам на толкова. Вероятно винаги ще е така", смее се талантливият актьор Явор Бахаров навръх рождения си ден и добавя: "Всички опитват да укротят немирника в мен. И самият аз искам да се укротя. В това ми помага и Рая, с която си живеем и всичко е наред. Сигурно обаче и аз не съм лесен за съжителство".
В момента Бахаров се е отдал на активна почивка с гаджето си Рая Пеева и препрочита любимата си книга "Времеубежище" на Георги Господинов.
"Харесвам документалните филми, интересува ме паметта на хората. Мога да се похваля, че направих родословно дърво на фамилията ми и открихме интересни събития. През 1870 г. разбрах от братовчед, че в рода ни е имало рекордьор на България по колоездене", разказва Бахаров. Над 80-годишният дядо минавал разстоянието от Сливен до Александруполис и обратно с колело, но вече не е между живите.
"Това с възрастта е само дата, важно е как хората се чувстват. Аз съм човек на движението и не ме интересува на колко години съм", обяснява актьорът. Една от последните му любими роли е на Рафе Клинче от "Железният светилник" на Димитър Талев. "Играл съм пиесата над 180 пъти. В началото, след като в "Сфумато" бях играл Шекспир и "Зимна приказка", и изведнъж - "Железният светилник". Стори ми се като старо театро - по-ретро, по-текстуално, важното е текстът да излиза. Тогава ми изглеждаше странно, но сега, след толкова години осъзнавам, че те са различни видове представления. Няма добро и лошо, а има различни видове театър", казва Бахаров. Според него актьорите трябва да си почиват повече и да имат хигиена на работа, защото тялото и психиката не издържат на постоянното напрежение, на което са подложени. "Опасно е. Често колеги се оплакват колко им е тежко и са изморени от пътуванията, особено по нощите", казва той, определяйки професията си като тежка.
Иначе и с днешна дата пак би спасил живот, ако не дай си Боже, някой се дави, както преди време направил край Силистар. "Тогава морето беше много бурно, флагът - черен, и на плажуващите беше забранено да се къпят. Но за сърфистите това е рай - да влязат в морето и да яхнат морската стихия. Един от спасителите каза, че навътре има мъж, а той не може да влезе с джета. С приятеля ми Митко заплувахме към човека, видяхме от десетина метра, че е абсолютно отпуснат и като че ли предал Богу дух. Но той също ни видя и още там започна да ни благодари. С помощта на сърфовете успяхме да го изкараме на брега", припомня случката Бахаров, който дори стана "Достоен българин" на пресгрупата, пише "България днес". |