© NOVA NEWS | Дали въобще се налагат каквито и да е промени в българската Конституция. В последните месеци се създава впечатлението, че българската Конституция има някакви много ясно видими недъзи и стига да не й пречат "лошите", ще премахне тези недъзи и с ускорени темпове ще тръгне към светлото бъдеще. Дебатът за Конституционни промени е политически. Това заяви деканът на Юридическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски" и бивш образователен министър Даниел Вълчев пред NOVA NEWS.
Според него и сега, както и преди години с предложените промени в Конституцията се цели отклоняване на вниманието. "В момента има една коалиция между две, ако приемем – между три партии, които ясно показваха преди изборите, че няма да управляват заедно. Това неудобство трябва да бъде компенсирано с голяма идея, която да каже, че са се събрали в името на нещо. Идеите, които се развиват по същество, в тях няма нищо ново. Всички са стари, може би си изключение на тази за служебните кабинети", обясни Вълчев.
"Каквито и мнозинства да има, не е това разковничето за подобряване работата на съдебната система. Това не бива да е оправдание да не се приемат други промени, които на мен ми се струват по-важни. С промени в Закона за съдебната власт може да се забрани на членовете на колегиите и на ВСС като цяло да правят кадрови предложения", каза той. Според него предложенията може да се правят от министъра на правосъдието.
Вълчев подкрепя намаляването на мандата на главния прокурор и председателите на върховните съдилища.
За действията на президента той каза, че винаги е имало критика към държавния глава. "Недоволство от работата на президента винаги е имало. Според мен е правилно той да прави това, което мисли , защото там е ясно кой носи отговорност", каза Вълчев.
|