Знаете ли защо лъвовете на Лъвов мост са четири и са без езици?
Автор: Цвети Христова 11:01 / 29.08.2023Коментари ()3165
"Лъвов мост" е емблематично място в столицата, а днес Sofia24.bg ще ви разкаже за него. Знаете ли обаче защо лъвовете са точно четири на брой и каква е историята на това място? Известно е, че лъвът винаги е олицетворявал решителността и смелостта на народа ни през вековете и остава завинаги символ на държавата ни.

Преди построяването на "Лъвовия мост" на това място е бил построен тъй нареченият "Шарен мост". Неговата история се свързва с името на богатия софийски турчин Халил Сали Ефенди. Една година реколтата се случила много добра и сред шопите бързо се разчуло, че Халил купува слама. Селяните започнали да се надпреварват кой да му донесе повече. Халил никого не върнал, а макар и евтино плащал на всеки. На въпросите защо му е толкова слама, той спокойно отговарял, че "времето продава сламата“.

На следващата година реколтата не била добра и селяните пак идвали при Халил – този път, за да си купят по някоя кола слама. Но Халил продавал естествено с голяма печалба, а след това построил мост. В духа на турската архитектурна традиция мостът бил нашарен и оттук идва името му "Шарен мост“. 

На това място на 15 ноември 1877 година турските власти едновременно обесват тук четирима книжари, които са съратници на Васил Левски. Софиянците са участници в Априлското въстание. Това са Георги Стоицев Абаджиев, Стоян Недялков Табаков, Никола Крушкин-Чолака и Киро Спасов Геошев. Веднага след Освобождението Христо Г. Данов предлага на Лъвов мост да се изгради паметник на обесените книжари. Проектът е на Вацлав Прошек. Според първоначалния план мостът е централен елемент, около който трябва да се изгради голям кръгов площад, разделен на две от Владайската река. Кмет на София през 1888 година е Димитър Петков. Негова е заслугата София да се превърне в модерен град. 

Изпълнението на проекта се случва през 1889-1890 г. от фирмата "Братя Прошек“ и струва огромните по това време 260 000 златни лева. За съжаление от целия комплекс е построен само мостът, на който лъвовете символизират четиримата герои, които са обесени от турците. Мостът е украсен с четири бронзови фигури на лъвове, откъдето идва и името му.

Всеки един от бронзовите лъвове тежи по един тон, изработени са от виенската фирма "Филип Вагнер Биро", като са поставени на мястото през 1891 година. Днес е запазена само паметната плоча на Георги Стоицев, която стои отстрани на моста. Наблюдателни софиянци обаче забелязват, че лъвовете нямат езици. Хората започват да се шегуват помежду си, че лъвовете нямат езици, за да не кажат колко средства са откраднати при строежа на моста.


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Znaete-li-zashto-luvovete-na-Luvov-most-sa-chetiri-i-sa-bez-ezici-1803491
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.