© | В България политиката се разбира силово и с извиване на ръце, за да могат да се правят някакви отстъпки, а не на базата на сериозни разговори, на сериозни консултации, и на базата на някакъв компромис да се стига до консенсус. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" политологът Георги Киряков.
"Винаги се е търсил този метод - Бойко Борисов много добре го познава, защото той дълги години управляваше в условията на коалиционни правителства, и по този начин действаше със своите коалиционни партньори. Само че имаме различни ситуации, в която той не диктува дневния ред и няма лостове за влияние, такива, че да съумява да прокара всички свои интереси. Затова трябва да прави отстъпки, а той ги прави през този тип отношение към политиката: с извиване на ръце, със заплахи, с клетви, с ругатни понякога, разбира се, по посока на неговите коалиционни партньори и врагове дълги години.
По думите му след изборите е било неизбежно да видим разместване на пластовете, предвид очакванията за различни резултати от парламентарните избори: "Под различни разбирам, че една от коалициите - "Продължаваме промяната“-"Демократична България“, щеше да влезе в управлението на местните общности, и тя влезе, и то влезе много устремно. Въпреки че си бяха поставили съвсем минималистична цял да спечелят София, те успяха да спечелят и други областни градове. Успяха да покрият също така и доста от общинските съвети са с общински съветници от тази коалиция.
И след като намериха място в местната власт, започнаха да търсят повече възможности за реализация на своите политически цели и на своите идеи за това как трябва да се управлява страната. Т.е. повдигна им се самочувствието определено, въпреки че резултатът им не е много обещаващ, и сега ще се опитат да търсят нов излаз към разпределението на властта. Тук става въпрос не само за насищане на общинските съвети по местата с техни представители, но и битката за контрол върху службите, т.е. върху информационните потоци, от които зависят много неща, битката за съдебната реформа, която е много важна за ПП-ДБ", коментита Киряков.
По думите му ГЕРБ и ДПС се инатят и това ще се наблюдава и занапред: "Инатене ще има и при разглеждането на бюджета за следващата година. План-сметката на държавата доста сериозно ще разклати основите на стабилния политически живот в страната и на демокрацията включително. Защото виждаме, че ПП-ДБ имат желанието да не участват в разпределението на бюджета, но се вижда, че има желание от страна ГЕРБ и на ДПС да участват. Т.е. не става въпрос за пари, става въпрос за много пари. |