Тийнейджъри от две школа учиха за журналистиката
Автор: Екип Varna24.bg 13:33 / 16.10.2010Коментари ()1089
©
Бивши и настоящи ученици от
СОУ "Васил Друмев":
виж още
Бивши и настоящи ученици от
ПГСАГ "В. Левски":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Бъдещите пера на родното журналистическо слово бяха открити по проект, съфинансиран от ЕС. Това са възпитаници на училищата СОУ "Васил Друмев" и Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Васил Левски". Бъдещите журналисти, все още само ученици, се запознаха с работата на репортера и дори почнаха издаването на свои ученически вестници по проекта "Личностното развитие - път към успешната социална интеграция и професионална реализация", реализиран с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и съфинансиран от ЕС чрез Европейския социален фонд. Проектът, стартирал на 20 октомври миналата година, бе реализиран от Сдружението на младите психолози в България, с партньорството на двете училища във Варна. Той е едногодишен, бе съобщено днес на пресконференция. Стойността му е 322 912 лв., като при изпълнението му бяха обхванати над 2000 деца - освен от двете училища и от ОУ "Васил Априлов", и СОУ "П. Яворов". Целта на проекта е създаване на условия за развитие на личните и социалните умения на учениците, чрез тренинги и обучения, подпомагане на успешната професионална реализация, създаване на училищни модели за превенция на насилието и отпадането от образователната система, и др. За изпълненето им бе разкрит център за развитие на личността, който се намира на ул. "Никола Козлев". В него се проведоха тренинги и обучения както с ученици, така и с родители. Учителите от училищата се включваха дейно, поясни на пресконференцията днес председателката на Сдружението на младите психолози в България Петя Събева. Сред целите на тренингите бе повишаване на социалната активност и ангажираност на младите хора към актуалните проблеми на времето.
Освен клуб но журналистика, при изпълнението на проекта бяха разкрити и още 5 клуба - "Родолюбие - Да опознаем родния край", Знаещи и можещи - открий и развий своите заложби", "В живота разумни", "Театрално изкуство", "Танци - фолклорен и мажоретен състав". В клубовете, поясни Събева, се работи по 80 учебни часа. С учениците се проведоха и тренинги - за бизнес комуникация, умение за водене на преговори, управление на времето, справяне със стреса, мотивация за постижение и др.

В резултат на общите усилия се създаде подходяща неформална училищна среда за свободна изява на учениците; подпомогна се личностното израстване, междуличностното общуване и социалната ангажираност на учениците; изградиха се умения за работа в екип и възможност за обединяване на учениците около общи идеи и каузи; насърчи се творческата изява и креативността у подрастващите, способността за разбиране и помагане на "другия" до теб; способността за поемане на отговорност за собствения и живота на другите; намаляване апатията сред учениците. Постигнатите резултати, обясниха още на днешната пресконференция, са: ученици бяха обучени по метода "връстници помагат на връстници", учениците придобиха умения и знания: за работа в екип, за лидерство и лидерски стилове, за взаимопомощ и решаване на конфликти и за по-висока социална и личностна компетентност и др.


https://www.varna24.bg/novini/varna/Tiineidzhuri-ot-dve-shkola-uchiha-za-zhurnalistikata-199325
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.