© Varna24.bg | | Есенно-зимния период се характеризира с бързи промени в метеорологичната обстановка. От своя страна те оказват отрицателно влияние върху пътно-транспортната обстановка и безопасността на движението. Намаляването на продължителността на деня, както и смяната на часовото време създават допълнителни предпоставки за възникването на ПТП, тъй като вечерният "ПИК" на движението се измества в тъмната част от денонощието. Рязко се увеличават и предпоставките за тежки пътно-транспортни произшествия с участието на пешеходци. Като относителен дял на загиналите пешеходци,в национален мащаб, аварийността нараства до 35% от всички убити при ПТП.Увеличават се злополуките и поради неизправни и нерегулирани фарове. Често тази причина се съчетава с липсващо или недостатъчно улично осветление в населените места, включително и на най-уязвимите участъци, пешеходни преходи и кръстовища. Значителна част от МПС са с нерегулирани и неизправни светлини, с липсваща или неефективна светлоотразителна сигнализация. В не редки случаи превишената и несъобразена с пътните условия скорост в съчетание с посочените неизправности не позволява на водача да спре в рамките на осветената от автомобила зона, което е реална предпоставка за възникване на ПТП.
Значителна част от участниците в движението не познават достатъчно и подценяват рисковите фактори от намалената видимост. Интензивността на движението извън населените места през есенно-зимния период е чувствително по-ниска от тази през летния. Това от своя страна предразполага водачите на МПС да управляват със скорост, по-висока от разрешената за съответния пътен участък. Често пъти водача остава "изненадан" попадайки на заледен или заснежен участък от пътя и неадекватната реакция от негова страна излага на опасност както самия него,така и останалите участници в движението.
Анализирайки гореизложеното виждаме, че участниците в движението трудно се адаптират към промените в метеорологичната и пътната обстановка и неадекватното им поведение често пъти води до възникване на ПТП, някои от които с фатален край. С цел ограничаване предпоставките за възникване на ПТП и за подобряване условията за безопасност на движението е планиран комплекс от организационни, превантивни и контролни мерки. Основните насоки в дейността по линия на Пътния контрол ще бъдат следните:
- Упражняване на засилен контрол по изправността на осветителните системи и сигнализацията на пътните превозни средства, включително и на велосипеди, ПС с животинска тяга и др.
- Извършване на огледи на уличното осветление в населените места на Варненски регион и изготвяне на конкретни предложения към съответните органи на местното самоуправление за осветяване на най-невралгичните места от уличната мрежа, характеризиращи се с повишена опасност за ПТП с пешеходци - улични отсечки, райони на спирки на обществения транспорт, пешеходни пътеки, кръстовища, подлези.
- Съвместно с представителите на пътната администрация извършване на огледи на липсващата вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка на рискови за ПТП участъци и кръстовища по пътната мрежа и изготвяне на предписания за възстановяването на сигнализацията на местата с най-голяма опасност за ПТП. - Изготвяне на предложение до общините за съвместно извършване на прегледи на светлинната и светлоотразителната сигнализация на превозните средства с животинска тяга и малогабаритната селскостопанска техника .
- През периода от 01.11. до 01.03. вкл., стриктно съблюдаване за спазване на изискването за управление на МПС през деня с включени светлини за движение през деня или къси светлини.
- В рамките на "Акция"Светлина" на водачите на МПС ще се разпространяват листовки с полезна информация и препоръки за начина им на управление през есенно-зимния период. |