Нов Център за обществена подкрепа "По-добро бъдеще" помага на варненчета в риск
Автор: Екип Varna24.bg 16:57 / 18.11.2010Коментари ()1391
Нова дейност на Центъра за обществена подкрепа "По-добро бъдеще" към варненската Фондация "Владиславово" беше представена официално днес пред медиите в морския град. Проектът се изпълнява като държавна дейност и е включен в обхвата на Социалната програма на община Варна. Центърът е с административен адрес в квартал "Владислав Варненчик", ул. "Гургулят" № 7, но според управителя му Мирослав Михов, в хода на работата ще се разчита на мобилността на екипа, за да може да се помага на бенефициенти от всички жилищни комплекси на града.

Основната цел на Центъра за обществена подкрепа "По-добро бъдеще" е да подобри качеството на живот на децата в семейната и социалната среда, като предостави качествени социални услуги, които да отговарят на потребностите и да са достъпни за всяко дете в риск и за неговото семейство на територията на община Варна. Според председателя на Фондация "Владиславово", Маргарита Георгиева, в Центъра може да се работи както с най-малките - деца в риск в предучилищна и училищна възраст, така и с по-големите деца и младежи. Много то тези деца притежават таланти и имат умения, които трябва да бъдат развити. Идеята е да им бъдем полезни, за да могат впоследствие да изберат образование и професии, за които не са знаели, да посещават места, на които не са ходили като театри, зоологическата градина, както и да се реализират и да бъдат приети в обществото, коментира още Маргарита Георгиева.

Центърът за обществена подкрепа допълва и разширява социалните услуги, предоставяни в общността и надгражда постигнати резултати в работата с целевите групи. Услугата се осъществява като държавно-делегирана дейност, а капацитетът е от 60 места. Увеличаването на капацитета е възможно при възникване на потребност от разширяване на обхвата на услугата. По думите на Мирослав Михов, към момента вече са сформирани две групи от 28 деца в училищна и предучилищна възраст. Те вече посещават центъра, но се очаква в хода на работа интересът към предоставяните услуги да се увеличи значително. Подборът на децата се осъществява като се преценява степента на рисковите фактори във всеки конкретен случай. Потребителите на услугата могат да бъдат насочени за ползване на социални услуги и със задължително предписание на Дирекцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето, в случаите, в които е идентифицирана потребност от консултиране, но липсва съдействие. Например, когато няма заявено желание от страна на родителите за полване на услугата, или пък не може да се осъществи контакт с майката и бащата на детето. Другите институции и организации, които могат да насочат децата и техните семейства към центъра са Местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, детска педагогическа стая, училища и детски градини, болнични заведения и неправителствени организации.

В Центъра ще работи екип от 12 души. Сред тях има двама психолози, логопед, социални работници, лекар, трудотерапевт и педагози. Една от основните цели на на Центъра за обществена подкрепа е да се гарантира правото на всяко дете да бъде отглеждано в семейна среда. Също така да се предотврати изоставянето на деца в специализирани институции, чрез подкрепа на техните биологични и разширени семейства. Друга от целите е да се предостави и осигури равнопоставено включване на децата в социалния живот, както и гарантиране на достъп до специализирани здравни, социални и образователни и други услуги в общността. Също така ще се работи по отношение на предотвратяването и справянето с отклоняващо се поведение, както и предотвратяване на отпадането от училище. Центърът ще насочи усилията си и към осигуряването на посредничество и застъпничество на семействата, ползващи услугите пред други държавни, административни и неправителствени организации.

Целевите групи са деца и семейства в риск от територията на община Варна. Те включват деца на социалнослаби и неграмотни родители, деца от семейства с един родител и такива, които са настанени за отглеждане в семействата на свои близки. Центърът ще се посещава и от деца, които са застрашени от отпадане от училище, или пък вече са отпаднали, деца с отклоняващо се поведение и такива, които са настанени в специализирани институции, деца с девиантно поведение или от малцинствен произход.

Социалните услуги, които ще се предоставят в Центъра са в 5 направления. Това са деинституционализация, превенция на изоставянето на деца в специализираните институции, превенция на насилието, превенция на отклоняващо се поведение и превенция на отпадане от училище.

На пресконференцията стана ясно още, че дейността на Центъра за обществена подкрепа "По-добро бъдеще" е естествено продължение на финансирания по програма ФАР проект Център за информиране, консултиране, обучение и подкрепа на деца в риск "По-добро бъдеще". Резултатите бяха презентирани накратко от психолога Александър Цолговски. По думите му, за 6-месечния период на реализация на проекта, 30 от общо 60 деца са върнати в училище, а други 10 малчугани, които никога не са влизали в клас, са били записани за новата учебна 2009 година. Паралелно с това са консултирани 31 родители, 14 от които несемейни двойки и 17 млади родители. Предоставените услуги са включвали превенция на ранното забременяване, правила за отговорно родителство и отглеждане на децата в семейна среда.

Откриването на Центъра за обществена подкрепа "По-добро бъдеще" е едно продължение на вижданията на създателя на Фондация "Владиславово", д-р Янко Станев. Неправителствената организация е започнала дейността си през февруари 1998 година, първо на територията на варненския район "Владислав Варненчик" с реализиране на програми в областта на социалните дейности. От основаването си досега, организацията е реализирала 11 проекти и продължава да работи по други 5 текущи програми.

Източник: Днес +



https://www.varna24.bg/novini/varna/Nov-Centur-za-obshtestvena-podkrepa-Po-dobro-budeshte-pomaga-na-varnencheta-v-risk-207816
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.