Не промивайте с чиста вода мястото, опарено от медуза
Автор: Екип Varna24.bg 08:50 / 24.07.2024Коментари ()1324
© Plovdiv24.bg
Промяната на климата, затоплянето и по-високите температури юли месец изкараха и по-рано това лято медузите в Черно море към брега. Нещо, което е било характерно за август месец, сега се вижда през настоящия. Опарването от черноморска медуза не е опасно за живота и здравето, но определено е доста неприятно особено за малките деца. Медузите трудно се виждат във водата и при докосване до кожата веднага се усеща. 

Това, което не трябва да правите, е да промивате с вода, защото тя разпространява "опарването" и влошава нещата. Най-добре е да останете в солената вода и по най-бързия начин да промиете с оцет или да направите направо компрес, тъй като оцетът намалява и помага за справяне с неприятното усещане.

В Черно море най-често срещани са (Aurelia aurita), (Rhizostoma pulmo) и колонизиращата водите през последните години (Mnemiopsis leidyi).

Малката медуза (Aurelia aurita) е широко разпространен вид в Черно море. Обикновено не надминава 10-15 см в диаметър, но рядко достига и до 40 см. Тялото и е млечнобяло, полупрозрачно, с множество радиални канали, които започват от центъра на диска и се насочват към периферията. В центъра се намира устното отверстие. По ръба на тялото с форма на чадър има множество ресни – пипала.

Медузата плува, като периодично свива и разпуска тялото си. Тя трудно се съпротивява на водните течения, които я отнасят в различни посоки.

Голямата медуза (Rhizostoma pulmo) също често срещана в Черно море. Тя достига средно 15 – 20 см, но понякога и до 60 см в диаметър. Различава се от малката медуза не толкова по размери, колкото по форма и дължина на устните рамена. В центъра на диска от долната страна се образува възвишение, което виси надолу. Тялото й е по-силно изпъкнало отгоре. Голямата медуза се храни с микроорганизми. Тя плува както малката – чрез свиване и разпускане на тялото си.

Видовете медузи, които обитават Черно море не са опасни. Контактът с тях причинява алергични реакции на кожата, предизвикани от слуз, която се отделя от пипалата им. Те отделят веществото серотомин, а също и таласин (предизвикващо сърбеж вещество) и конхестин (усилващо действието на таласина вещество, предизвикващо алергична реакция). Предизвикват парене на кожата, обриви или в по-редки случаи появата на мехури.



Още по темата: общо новини по темата: 1092
25.11.2024 »
21.11.2024 »
19.11.2024 »
19.11.2024 »
07.11.2024 »
13.10.2024 »
предишна страница [ 1/182 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/interesno/Ne-promivaite-s-chista-voda-myastoto-opareno-ot-meduza-2199159
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.