Северина Маркова разказва интересна легенда за Тибет
Автор: Екип Varna24.bg 20:24 / 03.08.2024Коментари ()1724
©
Покривът на света или Вечният дом на снега са само част от имената, дадени на величествената планина Хималаите, пред която хората благоговеят и се отнасят с изключително уважение. Това каза пътешественикът, откривател и изследовател, зам.-председател на Explorers Club Bulgaria Северина Маркова в предаването "Куфарът на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.

 

Една от легендите за Хималаите от района на планината Кайлаш в Тибет, която е считана за последната попътна спирка на земните души в свещената планина, гласи, че в Хималаите има същества, които се намират в състояние на схомати, което означава, че полуживи-полумъртви, и ако се случи нещо, тези 8 човека, за които никога никой не знае нищо, ще спасят света, ако Земята по някаква причина апокалиптично потъне, разказа тя.

 

Кайлаш е свещена планина, свещеният дом на бог Шива, и е една от трите кори, която не допуска всеки по своите пътеки – трябва душата ти да бъде пречистена. Затова и много хора по мистериозни начини и причини губят своят живот там. "Когато някой тръгне в тази посока, човек трябва да се чувства много спиритуално и духовно почистен отвътре, и много духовно израснал, за да може въобще ментално да си позволи да тръгне и да прави подобно духовно пречистване,“ каза тя и добави, че самият поклоннически път е много дълъг като време и следващата година ще се опитат да минат и първата, и втората, и третата част, "или поне да зърнем свещената планина, която има форма на пирамида“.

 

Северина Маркова сподели също, че до такава степен е била запленена от живота и походите на Александър Македонски, че е изпитвала огромното желание да се опита да мине по неговите стъпки. Това я довежда първо до Ливан, след това до Сирия, откъдето продължава към Пакистан по "Пътя на смъртта“ до Индия – една от най-опасните и трудни отсечки по протежението на река Инд.

 

"Пътят е на много голяма височина, приблизително около 5200 м надморска височина, изключително тесен и е разположен между трите най-големи планински масиви Каракорум, Хималаите и Хиндукуш. Не може с нищо да сравня смайващата красота на планинските върхове, покрай които криволичи този път. Всяко ново нещо, до което човек има възможност да се докосне и да научи, да попие, и след това да го сподели и да го даде, за мен всичко си заслужава. Но Хималаите, просто на мен и душата и сърцето ми все повече и повече остават там,“ сподели пътешественикът.

 

По думите й всичките подстъпи към Хималаите са много сурови и трудни като характер, като планина. Но най-голяма стряскащо крещящо, сурова красота на Хималаите за нея се разкрива от Пакистан. "Просто спираш и не можеш да си поемеш въздуха и да повярваш, че това нещо съществува някъде. По този път имаш възможност да останеш със себе си, с мислите си, с самия теб и да си свериш часовника. Някак си да си пренаредиш файловете вътре в теб и да извадиш най-важните и значими неща, защото разбираш колко невероятно мъничък си във всичко това.“

 

Според нея човек не попада случайно където и да е в Хималаите, всеки има своя вътрешен порив за да попадне на това място, търсейки своите отговори. "За себе си разбрах, че съм един изключително малък човек, който има много неща тепърва да научавам и много да пораствам в собственото си духовно израстване в мой житейски път. И всеки следващ път, в който попадна в тази планина, разбирам колко по-мънички и нищожни сме. Това разбирам в тази планина – ние сме прашинка във вятъра,“ сподели още тя.

 

Различните народи и общности, които живеят в подножието на Хималаите имат различни разновидности на будизма, хиндуизъм и т.н., но това, което ги обединява е вярата им прераждането и в кармата или причинно-следствената връзка – колкото по-добри са деянията ти в този живот, толкова по-лесен ще бъде следващия ти живот. "И хората изконно вярват, спазват и правят тези неща,“ разказа тя и обясни, че хората, които е срещала по пътя си, са много умиротворени и миролюбиви.

 

Интересно за нея е било, че в Индия има изключително добре развит вътрешен туризъм, пример за което са добре организираните хотели по цялото протежение на "Пътя на смъртта“, и хората, които срещат по време на пътешествието си, определя като "изключително интелигентни лица и много будни хора с брилянтен английски“.


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Severina-Markova-razkazva-interesna-legenda-za-Tibet-2213846
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.