Как действа кафето на тялото ни сутрин? 
Автор: Екип Varna24.bg 09:20 / 12.08.2024Коментари ()1307
© Фокус
Кафето не е просто напитка, а цял ритуал, който съпътства нашата сутрин. От появата си в Мека около 600 г. сл. Хр. то придобива популярност в целия свят. Много от нас започват деня с чаша кафе, надявайки се да получат прилив на енергия и жизненост. Правилен ли е обаче този ритуал и наистина ли кафето ви помага да се почувствате ободрени?

Как кафето влияе на тялото сутрин?

Сутрин, веднага след събуждане, тялото ни започва активно да произвежда две ключови вещества: кортизол и аденозин. Кортизолът, известен като "хормона на стреса", стимулира енергията, физическата и умствената активност и ни помага да не се чувстваме сънливи.

Аденозинът, напротив, причинява умора и сънливост. През първия час след събуждане нивата на кортизол са минимални, а нивата на аденозин са високи, което ни прави уморени и жадуваме за кафе.

Въпреки това, веднага щом се събудим, кортизолът започва да се увеличава, а аденозинът постепенно намалява. Кофеинът в кафето може да не стимулира производството на кортизол толкова, колкото ни се иска. В резултат на това кофеинът се конкурира с аденозина, който продължава да доминира в сутрешните часове.

Защо кафето може да не помогне?

Кафето, прието сутрин, не винаги носи очаквания ефект на енергия. Тялото ни вече започва да активира кортизола и да намалява аденозина. Кофеинът може да попречи на този естествен процес, създавайки илюзията за бодрост, но често след известно време ефектът от кафето изчезва и умората се връща.

Освен това, пиенето на кафе сутрин може да наруши естествените ритми на тялото ни. Мозъкът се опитва да увеличи производството на кортизол и да потисне аденозина, а кафето само временно променя тази динамика. С течение на времето това може да доведе до намаляване на естествените нива на кортизол и зависимост от кофеина, за да ви държи будни.

Как да пием кафето правилно

- Не по-рано от час след събуждане. Позволете на тялото си естествено да повиши нивата на кортизола и да намали аденозина, пише actualno.com. В този случай кафето ще работи като допълнително средство за поддържане на енергията.

- Не по-късно от 6 часа преди лягане. Кофеинът може да остане в тялото до 6 часа. Пиенето на кафе късно може да наруши съня ви и да затрудни събуждането сутрин.

- Не повече от 4 пъти седмично. Честата консумация на кафе може да доведе до пристрастяване и нарушаване на естествения баланс в организма.


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Kak-deistva-kafeto-na-tyaloto-ni-sutrin-2224078
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.