Антон Пулийски: "КиберКлуб" беше създаден, за да споделяме аспекти от киберсигурността във връзка с интеграцията на технологиите
Автор: Екип Varna24.bg 16:46 / 16.08.2024Коментари ()1686
© Фокус
"КиберКлуб" беше създаден преди две години с идеята да споделяме всевъзможните аспекти на киберсигурността във връзка с интеграцията на технологиите. Идеята беше да създадем среда, начин на мислене, по който различни хора от различни групи – експерти, представители на академичния свят или просто ентусиасти, да могат да споделят своята гледна точка по отношение на киберсигурността и да получават съвети как да се развият допълнително. Това каза основателят на "КиберКлуб" Антон Пулийски в предаването "Животът на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Всички събития на клуба и каналите за комуникация са абсолютно безплатни и достъпни. "Идеята е, че ако общността е важна за теб, трябва да намериш начин да я подкрепиш. Ако ти си важен за общността, тя ще намери начин да те подкрепи", обясни Пулийски.

С навлизането на технологиите в живота ни във все повече аспекти, в последните години се наблюдава активно развитие в областта и на информационната сигурност, отбеляза експертът. С това обаче се увеличават и рисковете от кражба на лични данни и възможността за измами, подчерта той. "Търговци обещават конкретни отстъпки от даден продукт, стига да попълните тяхната анкета. Те ви дават примерно 10% отстъпка, ако споменете какъв е вашият адрес, дали разполагате с различни ресурси, дали имате акаунти в различни социални мрежи и ги споделите с тях", даде пример Пулийски.

Темата с киберсигурността в различните организации първоначално беше делегирана на ІТ специалистите и системните специалисти. Динамиката на използване на технологиите обаче налага вече всеки, който има допир до информационните технологии, да има някакво базисно ниво на култура на безопасност и сигурност, заяви Антон Пулийски. "Ако не са отчетени уязвимостите по правилен начин, сигурността на корпорациите може да бъде застрашена дори само от един служител", заяви той.

Красимир Трайков, който е член на "КиберКлуб", обясни, че най-често разпространени са фишинг атаките. "Фишинг атаката цели да подбуди някаква емоция в нас", поясни той.

Насочените кибератаки таргетират хора на базата на известна за тях информация. "Може да сте член на определен футболен клуб, да харесвате определена марка коли, определена марка дрехи нещо, което ви присъединява към определена група от хора. Това се използва, за да се направи фишинг атаката по-интересна за вас. При масовите кибератаки се използва фишинг темплейт, който се пуска до стотици хиляди хора", обясни Трайков.

Той отбеляза, че много често потребителите доброволно предоставят личните си данни, като се съгласяват с общите условия на различни приложения. "Особено приложенията, които не са платени. Знаете, ако нещо е безплатно, ти си продуктът, който се продава".

По думите на експерта повечето хора не правят разлика между служебния и личния си живот – използват се едни и същи устройства, влизат в служебни профили през лични устройства, отварят служебна поща. Повечето хора използват лични пароли за служебни цели, допълни той.

Когато става въпрос за компания или по-голяма корпорация, нивото на киберсигурност трябва да бъде изравнено. "Трябва да се гони някакъв минимум на познания, под който не можем да си позволим да паднем. Има технически грамотни и не толкова грамотни хора и всички трябва да имат един санитарен минимум, под който не трябва да падат. Ролята на обученията по киберсигурност в компаниите е точно това. Добрата практика е хората да се тренират постоянно и по малко. Лоша практика е тренирането на служителите веднъж годишно", обясни Трайков.


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Anton-Puliiski-KiberKlub-beshe-suzdaden-za-da-spodelyame-aspekti-ot-kibersigurnostta-vuv-vruzka-s-integraciyata-na-tehnologiite-2229698
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.