Ако не получаваме фиш за заплата, как да разберем осигуряват ли ни и на каква сума
Автор: Десислава Томева 08:40 / 25.08.2024Коментари ()1828
©
Има ли работодателят законово задължение да издава фиш за заплата и ако не, как един работник може да получава ежемесечна информация за внасяните осигуровки и направените удръжки или например дали в момента не е в отпуск без негово знание, ако не му е връчен фиш?

В трудовото законодателство няма изрично предвидено такова задължение, но в практиката е установено работодателите да предоставят на служителите си фишове за трудово възнаграждение, особено в случаите, когато работниците/служителите не получават трудовите си възнаграждения по ведомост или срещу разписка, а по банков път. Следва да имате предвид разпоредбата на чл. 128, т. 3 от Кодекса на труда /КТ/, в която е предвидено, че работодателят е длъжен в установените срокове да издава при поискване от работника или служителя извлечение от ведомостите за заплати за изплатените или неизплатените трудови възнаграждения и обезщетения. Отговорът е на Министерството на труда и социалната политика.

В този случай е логично да се попитаме – има ли начин да следим осигурителния си доход и да бъдем спокойни? Има, единственото нужно е да разполагаме с ПИК за НОИ или НАП или електронен подпис.

Осигурителният доход е месечен доход и е основата, върху която се изчисляват и правят осигурителните вноски.

Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност.

Елементите на възнаграждението, както и доходите, върху които се правят осигурителни вноски, са определени с Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски.

Осигурителният доход включва всички доходи и възнаграждения, включително възнагражденията по чл. 40, ал. 5 от КСО и други доходи от трудова дейност на осигурения.

Видове осигурителен доход

По отношение на осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски, са установени:

Минимален месечен размер на осигурителния доход  – повече информация във фиш І.І.8.1 от Наръчника по задължително социално и здравно осигуряване и гарантирани вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя. Минимален месечен размер на осигурителния доход през календарната година по основни икономически дейности и квалификационни групи професии;

Минимална месечна работна заплата за страната за лицата, за които не е определен минимален осигурителен доход;

Минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица.

Максимален месечен размер на осигурителния доход – повече информация във фиш І.І.8.2 от Наръчника по задължително социално и здравно осигуряване и гарантирани вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя.

Размер на осигурителния доход

С чл. 9 от ЗБДОО за 2024 г. са определени следните размери на тези доходи за 2024 г.:

Минимален месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии от 1 януари 2024 г. съгласно Приложение №1 (чл. 9, т. 1) 

Минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е 933 лв. ;

– Минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители – 933 лв. 

– Максимален месечен размер на осигурителния доход – 3750 лв. 

– Самоосигуряващите се лица определят и окончателен размер на осигурителния си доход и годишен осигурителен доход. 

Вижте повече в: Самоосигуряващите се.

Повече информация може да намерите и във фиш І.І.8.3 от Наръчника по задължително социално и здравно осигуряване и гарантирани вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя. 

Вижте и таблица за 2024 г. с дохода, върху който се внасят осигурителни вноски.

Осигурителния доход за различните видове осигурени лица може да видите във фиш І.І.8.5 от Наръчника по задължително социално и здравно осигуряване и гарантирани вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя. 

Доходите, върху които не се изчисляват и внасят осигурителни вноски са определени в чл. 1, ал. 8 от Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски. Можете да ги видите във фиш І.І.8.4 от Наръчника по задължително социално и здравно осигуряване и гарантирани вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя.


https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Ako-ne-poluchavame-fish-za-zaplata-kak-da-razberem-osiguryavat-li-ni-i-na-kakva-suma-2238704
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.