© | Не очаквам нищо ново от предстоящите избори. Има малко по-различни заявки в контекста на служебно правителство, назначено по новите правила, част от които паднаха в Конституционния съд, тоест, проблем с легитимността. Заявките идват от страна на президента, който беше по-инициативен последните дни и събра, без министър-председателя, което беше една политическа оценка, но все пак всички страни, които би трябвало да отговарят за реда, провеждането на изборите, но и за евентуалните последствия, ако се прецени или се установят хора, които нарушават изборното законодателство. На срещата присъстваха освен министърът на вътрешните работи и главният прокурор, което е сигнал в тази посока. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" преподавателят по публични комуникации в НБУ проф. Росен Стоянов.
По думите му на 27 октомври са поредните стандартни предсрочни избори, превърнали се в добра практика в последните години у нас, с предполагаема още по-ниска избирателна активност. "Опитвам се да наблюдавам във всички измерения политическата кампания, агитация или промотиране на идеите на персоните и партиите във всички направления - дигиталното пространство, в страната и в публичното и медийно такова. Отчитам една вялост, униние, и поради това, че политическите партии заради своя прагматизъм залагат в крайна степен на своите твърди електорати и на никого повече", подчерта проф. Росен Стоянов.
Според него основната причина да няма устойчивост и прогнозируемост за едно редовно правителство е липсата на коалиционна култура. "И двата опита на “Продължаваме промяната" и т.нар. “четворно съглашение", което не беше коалиционно споразумение, а подписване на отделни споразумения на победилия с трима други политически субекти. А също така и сглобката, която наблюдавахме, нямаше коалиционно споразумение. За мен това е огромен дефицит. Голямата драма предстои най-вече и поради предполагаемият особено раздробен, многообразен и пъстър парламент, което ще означава най-вероятно необходимост от коалиране не между първите две, а може би между първите четири политически сили. Това ще доведе до почти крайна невъзможност за постигане на равновесие на интересите. И най-вероятно ще се търсят огромни компромиси във всякаква посока, заради факта да се създаде задължително редовно правителство. Компромисите имат потенциал много бързо след това да прераснат в огромни вълнения и неразбирателство, разцепление и противоречие между всички тези партии", отбеляза проф. Росен Стоянов. |