Министър Карадимов: Реиндустриализацията на България е възможна
Автор: Луиза Транчева 15:17 / 07.11.2024Коментари ()888
©
Дунавският индустриален технологичен парк в Свищов е доказателство, че реиндустриализацията на България е възможна. Той ще преобрази общината и региона. Само в рамките на месец държавата, Българската банка за развитие, местната власт и Фонд ФЛАГ обединиха усилия за осигуряване на финансирането за индустриалния парк. ББР днес подписва споразумение за сътрудничество с Общината за изпълнение на проекта. Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов на церемонията по първа копка на индустриалния парк.

В церемонията участваха кметът на Свищов д-р Генчо Генчев, председателят на Надзорния съвет на ББР Деляна Иванова, изпълнителният директор на Фонд ФЛАГ Надя Данкинова, представители на индустриалния парк, местната власт, академичната общност и бизнеса.

"Индустриалните зони и технологичните паркове са ключов елемент за реиндустриализацията на страната, икономическия растеж и преодоляването на регионалните дисбаланси. Една от целите на ББР е да подпомага държавата в политиките за реализирането им“, каза министър Карадимов.

Изграждането на парка се финансира от Министерството на иновациите и растежа с близо 27 млн. лв. по процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост. ББР осигурява 25,5 млн. лв. мостово финансиране.

"В ББР сме горди, че можем да подкрепим Община Свищов и държавата в политиката й за реиндустриализация на България. Банката осигурява навременно, коректно и гарантирано изпълнение на проекта, контрол на вложените средства и възможност за бърза реализация на предвидените в парка инвестиции от български и чужди инвеститори. В ролята ни на финансираща институция ще проследим качеството на изпълнение и ще контролираме всеки инвестиран лев да бъде правилно изразходван“, обясни Деляна Иванова.

Средства за реализирането на проекта са осигурени и от Фонд ФЛАГ. Допълнителна подкрепа за инвеститорите, които ще разкрият производства в Свищов, може да бъде предоставена от Българската агенция за инвестиции по Закона за насърчаване на инвестициите.

По думите на министър Карадимов 8 компании вече са заявили намерение за инвестиции за над 150 мл. евро в парка в Свищов. Той обясни, че изпълнението на проекта ще бъде ключово за икономическия растеж на региона, за привличане на високотехнологични производства, повишаване на стандарта на живот и задържането на младите в общината. "Налагането на високотехнологични производства ще промени здравната и социалната инфраструктура, начина на живот. Завършващите студенти в Свищов могат да останат да работят тук, защото ще е необходима квалифицирана работна ръка. Това дава възможност статусът на живот в Свищов да е сравним с този в по-големите градове“, заяви министърът.

След церемонията министър Карадимов проведе работна среща с представители на местната власт и на Дунавския индустриален технологичен парк в Свищов. На нея председателят на Надзорния съвет на ББР Деляна Иванова и кметът на Свищов Генчо Генчев подписаха споразумението за финансово сътрудничество за проекта.

По процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове МИР класира 11 проекта в 10 града за общо 207 млн. лв. Общините са Русе, Шумен, Свищов, Ловеч, София, Бургас, Стара Загора, Видин, Търговище и Сливен.


https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Ministur-Karadimov-Reindustrializaciyata-na-Bulgariya-e-vuzmozhna-2329185
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.