© Фокус | Много сложен избор предстои пред народните представители. Няколко възела се преплитат в един по-голям общ политически възел, който трудно може да бъде разсечен. Няколко разделителни линии, свързани с начина по който виждаме управлението на публичните институции - противодействието на корупцията, ориентацията на България по важни геополитически проблеми. Тези разделителни линии се натрупват и наслагват към други по оста ляво-дясно, които формират партийната система в България. На народните представители предстои да намерят решение на този сложен политически възел. Фрагментираният парламент предопределя една недостатъчно ясна програма в законодателната дейност на парламента. Като се добави и това, че председателят на Народното събрание може да бъде и служебен министър-председател, картината се усложнява. Свидетели сме на невъзможността да се избере председател на парламента. Това коментира за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" преподавателят по изборни системи в СУ “Климент Охридски" д-р Ваня Нушева.
“Ситуацията ни показва, че е необходим нов поглед и подход към процедурата за избиране на председател на парламента. До този момент само един-единствен кандидат доц. Наталия Киселов посочва необходимостта да бъде представена визията, разбирането за председател на Народното събрание със законодателна програма и приоритетите в работата на Народното събрание. Това може да е един от ключовете за намиране на изход от тази ситуация. Към проблема, че потенциално председателят на НС може да се окаже и служебен министър-председател се наслагват и фрагментността на парламента, неопределеността и неспособността да бъдат предвидени ключови законодателни решения на парламента. От тази гледна точка става още по-важно кандидатите за председател на парламента да излязат и посочат какви биха били техните приоритети. От председателя на парламента зависи какъв ще бъде дневният ред на парламента, по какъв начин ще ръководи и до каква степен заседанията на парламента.
В предходния парламент станахме свидетели на поредица от блокажи на ключови законопроекти - превенция и противодействие на корупцията, изпълнение ангажименти по Плана за възстановяване и развитие, липса на санкции по отношение на недопустимо поведение на народни представители, надминаващи всякакви норми на култура на публичното поведение. Ако се намери подход от страна на кандидатите, тези неща биха се оказали ключови за намиране на евентуално решение. Другото решение е игра с кворума, неща, които сме виждали в предходни парламенти. Дебатът в предишния парламент бе зает от измислени теми като джендър пропаганда, обучението и възпитанието на децата в училище, теми, които не попадат във фокуса на дневния ред на българското общество, но бяха наложени от популистки изказвания и действия на народни представители в парламента", подчерта д-р Ваня Нушева.
“Възможен вариант е, ако някоя от политическите партии смени своя кандидат за председател на Народното събрание. Другият вариант е игра с кворума, оттегляне на още депутати от гласуването, така че да бъде намален кворума. Двама кандидати са изключително качествени и добре подготвени професионално - Наталия Киселова и Николета Кузманова, които биха се справили много добре с изпълнение на функциите в тази ситуация. Липсата на категорична политическа обвързаност в тяхното професионално развитие може да послужи като мост в ситуация, в която имаме остро противопоставяне между фракциите в парламента. Изходът от тази тупикова ситуация може да бъде търсен в три посоки - намаляване на кворума, избор на Силви Кирилов, избран по възрастов критерии. Другият вариант е да бъде приложен подход, кандидати с добър авторитет и професионален опит да предложат своя програма и виждане в този нестабилен парламент как може да функционира в рамките на следващите няколко месеца и да бъдат търсени допирни точки", заключи д-р Ваня Нушева. |