© | Новините от Република Северна Македония са тревожни. Проявява се упоритост от македонска страна и продължаване на провокативния начин на общуване с България. Недопустимо е в ХХІ век да се провежда възродителен процес срещу нашите сънародници в Република Северна Македония. Това каза Александър Йорданов – бивш евродепутат, председател на Народното събрание и посланик в Полша и Македония, в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".
По думите му македонските управляващи разчитат много на силно лобиране в европейските държави. "В този смисъл една от задачите на новия външен министър ще бъде да засили българската дипломатическа активност по тези въпроси на българо-македонските отношения така, че българската гледна точка и истина да достигне до повече правителства, до повече европейски депутати, до парламентите, до влиятелни кръгове в Европа“, заяви бившият евродепутат.
По думите му в западната ни съседка тече кампания, чиято цел е да внушава, че в България тече антимакедонска кампания. И даде пример с днешното издание на вестник "Нова Македония“, в който се твърди, че българите фалшифицират историята за Северна Македония. "Говори се, че лъжем за т.нар. македонска "Кървава Коледа“ от януари 1945 г., когато са избити хиляди българи само заради това, че са имали българско национално самосъзнание. В тази публикация се отрича и делото на Мара Бунева, която жертва живота си, за да създаде справедливост за българите в Македония“, поясни Йорданов.
България винаги е подкрепяла стабилността, сигурността и европейския път на Северна Македония, подчерта бившият евродепутат. "Страната ни през всички тези години правеше и невъзможното при различни правителства, дори при кризисни ситуации у нас да подкрепя по всякакъв начин Република Северна Македония и да лобира пред други държави за признаване на нейната независимост, за оказване на финансова, икономическа и военна помощ.
Единственото, което сме искали, е отношенията ни да бъдат наистина добросъседски, да се развиват във всички сфери, да се завършат важните за хората в двете държави инфраструктурни проекти по железопътния и шосеен коридор №8 и българите в Северна Македония да бъдат вписани в нейната Конституция. Няма логика да се вписват други народи, като сърби, турци, роми и т.н., а коренното население на държавата да остава изключено от основния закон“, категоричен бе Александър Йорданов. |