© Фокус | За т.нар. втори ешелон от назначения на управляващи кадри се изискват друг тип качества и не политическото е толкова водещото, колкото професионализъм от гледна точка на управлението. Т.е. това са хора, които имат опит в ръководство и управление на публични процеси, компетентност в конкретната сфера, за която те биха отговаряли, и съответно интегритет, който е много важен, ако искаме наистина да се управлява по правилата и според законите. Затова е много важно сега при подбора на такъв тип професионалисти да се обсъдят много подробно правилата и критерии за назначаването им. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ дългогодишният преподавател по публична администрация и и бивш зам.-ректор на СУ "Св. Климент Охридски“ проф. Милена Стефанова.
България се намира в нестандартна ситуация с още неприет бюджет, който е специален бюджет, защото има заявена цел – приемането на страната в еврозоната и пълната интеграция на България като член на Европейския съюз, обясни тя и добави, че традиционната логическа рамка, в която би се движило всяко едно правителство, е да приеме първо бюджета, след това програмата си за управление, "за да се види законодателната програма, която да им позволи да изпълнят целите, които си поставят, и мерките, чрез които ще ги постигнат тези цели в една такава управленска програма. И тук се включва и подборът на хората, които трябва да изпълнят тези мерки. Така че всичко върви доста логично и последователно във времето,“ обясни тя и добави, че това, че правителството е съставено от партии и коалиции от партии, които са с различна идеологическа обремененост и окраска, може да се превърне в позитив тогава, когато ще трябва да балансират този бюджет.
Опасенията, че тези назначения във втория ешелон и изборът на членове на регулаторите, ще се превърнат в феодални подразделения според проф. Стефанова това няма да се случи, ако управляващите успеят да получат този баланс, в който във всяка една структура, във всяко едно министерство да могат не толкова контролират взаимно, колкото да се допълват взаимно, т.е. да носят съвместна отговорност и взаимно да се балансират. "По-скоро би се търсила пропорция на основата на общата тежест. Т.е. зам.-министрите във всички ведомства да бъде разпределена съобразно такава пропорция и съответно вече да се търсят наистина професионалисти, компетентни хора с висок интегритет, които да могат да изпълняват задачите.“
По думите й залогът за партиите, участващи в управлението е голям и много ще зависи дали те ще натрупат позитиви или пък ще оберат негативи от това съвместно управление. "Опозицията много би загубила, ако те успеят да постигнат стабилност на управлението. Всяка една от формациите, които участват в това съвместно управление, си е дала сметка какво искат нейните избиратели и от какво тя не може да отстъпи,“ каза тя и добави, че възловото е да се види какъв ще бъде бюджетът и управленската програма на управляващите. |