Д-р Анелия Симеонова: Неправилната употреба на медикаменти за сън, води до нарушения на съня 
©
Сънят все по-често е проблем за немалка част от хората. Известно е, че нарушенията на съня могат да имат различни причини. Как недостатъчният сън влошава общото ни здравословно състояние? По темата разговаряме с д-р Анелия Симеонова, невролог и специалист по медицина на съня в Acibadem City Clinic УМБАЛ Токуда, в интервю за предаването "Здравето на фокус“. 

Д-р Симеонова, колко важен е сънят за общото ни здравословно състояние?  

Обичам да казвам следната сентенция: Животът не е сън, но сънят е живот. Качеството на съня гарантира добро физическо и психическо здраве и съответно функциониране на добро ниво на всеки един индивид. Неслучайно всяка година има Световен ден на съня със съответното лого - последният петък от месец март. Тази година то отново е съотнесено към здравето, което трябва да бъде подсигурено чрез сън. 

Кои са основните причини за безсънието? 

В последните години в световен мащаб безсънието се превръща в социално значим проблем, защото честотата сред различните възрастови групи се увеличава.  

Причините, които могат да доведат до нарушения на цикъла сън и бодърстване са много и неслучайно нарушенията на съня са повече от 85 вида. Най-честите причини за безсънието, т.е. трудното заспиване, недостатъчен, некачествен и неефективен сън, са стресът, тревожността, напрежението, злоупотребата с всякакъв вид устройства във вечерните часове, приема на енергизиращи напитки. Това се наблюдава масово, особено сред по-младите пациенти. 

На всеки му се е случвало да заспива трудно, но  за какъв период от време, ако имаме проблеми със съня, трябва да се обърнем към специалист? 

Прието е, че нарушение на съня, което е в рамките на 2-3 дена, не е индикация, че човек има сериозни проблеми със съня и трябва да търси консултация. На всеки се е случвало да заспива по-трудно или да се пробужда често през нощта, или да променя часа на ставане сутрин. Но при всички положения нашият съвет е: ако в рамките на 2-3 седмици се наблюдава отчетлива промяна в характера на съня, в сравнение с това как пациентът е спал преди, е необходимо да се направи консултация със специалист по медицина на съня. Трябва да бъдат обсъдени причините, които водят до това, и съответно да се вземат ранни мерки за  предотвратяване на по-нататъшни усложнения. 

Обикновено, когато не сме имали ползотворен сън, сутринта усещаме главоболие, виене на свят, замайване. При по-продължително безсъние може ли да се стигне до по-тежка симптоматика? 

Качеството на съня и достатъчният сън гарантират психическо и физическо качество на живот на високо ниво. Разбира се, че продължителното безсъние води до множество последствия, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Безсънието води до несправяне с ежедневните дейности, лошо психическо и физическо усещане при хора, които имат ежедневни нарушения на съня.

Кое е по-важно, д-р Симеонова, качеството на съня или неговата продължителност? 

Разбира се, че качеството. Сънят има цикли, които са с характерна продължителност за определените възрастови групи. Всеки един от нас е необходимо да спи определен брой часове, за да може действително сънят да е качествен. Знаете, има повърхностен и дълбок сън. Ако например човек няма дълбок сън, той може да спи през нощта по 15-16 часа и въпреки това през деня ще бъде уморен, сънлив и недееспособен. 

Какво означава дълбок сън? 

Сънят има няколко фази. Първата е задрямване, след това минаваме във втората фаза на съня, в третата и следва дълбокия сън, в която се случват  съновиденията. Той е с определена продължителност. Когато го изследваме  полисомнографски,  регистрираме тази фаза на съня която е с най-отпочиващ характер.   

Ако сутринта се събудим и имаме спомен, че нещо сме сънували, това гаранция ли е, че сънят ни е бил добър, след като сме били в тази фаза на дълбокия сън?

Това е свидетелство за това, че вероятно пациентът има дълбок сън и за неговото продължителност. 

Принципно кой са най-честите нарушения на съня? С какво вие най-често се сблъсквате? 

Голямата група на безсъния е свързвано с това, че пациентът трудно заспива. Смята се, че нормалното време от лягането в леглото до застиването е около 20-30 минути. При трудно заспиване пациентът не може да заспи в рамките на час, два, три. Има чести пробуждания по време на сън, т.е. т.нар. фрагментиран сън, както и скъсена продължителност на съня – пациентите се събуждат след два-три часа, което е крайно недостатъчно.   

Другите нарушения на съня са дихателните, които все по-често се срещат. Най-честото от тях е сънната апнея или спиране на дишането по време на сън, което е свързано с отпускане на мускулатурата на горните дихателни пътища. Пациентът не може да поема въздух, издишването е съхранено, но възможността да поема въздух е затруднена поради колапс именно на тази част от горните дихателни пътища. Това е съпроводено с хъркане и прекъсване на дишането.  Заболяването е характерно за мъжкия пол с наднормено тегло и е със сериозни усложнения както в краткосрочен, така и в дългосрочен аспект. Това е рисков фактор за съдови заболявания, за мозъчни инсулти, мозъчни инфаркти, води до промяна в метаболизма, до захарен диабет. 

Може ли сънната апнея да бъде временно явление и да отшуми от само себе си или задължително изисква лекарска намеса? 

Правилото е при всеки пациент със съмнение за сънна апнея, а съмненията идват от правилно снетата анамнеза от лекаря и оценка по субективни скали за повишена дневна сънливост, наличие на хъркане и други симптоми, да се проведе респираторна полиграфия. По време на изследването виждаме какво е дишането по време на сън и дали пациентът действително има дихателни паузи, в каква степен са изразени, с каква честота и продължителност.  От всичко това произтича и самото терапевтично поведение. Да, има пациенти, които сме изследвали, с наднормено тегло, с лека сънна апнея –от порядъка на 10-12 спирания на дишане по време на час. След значителна редукция на наднорменото тегло, при контролно изследване не е регистрирана сънна апнея. 

За колко време може да спре дишането при сънна апнея? 

Зависи от тежестта на синдрома. Имаме пациенти, които не дишат по минута-две. Колкото по-дълбоко заспи човек в повърхностните стадии на съня, моментите, в които той спира да диша, са с по-кратка продължителност. Колкото по навлезем в дълбоките стадии на съня, толкова тези паузи се увеличават като продължителност. 

Лечимо заболяване ли е сънната апнея? 

Да, това е заболяване, което с правилната терапия с тези CPAP апарати, пациентът е протектиран и той не прави дихателни паузи. 

Това ли е най-тежкият симптом – спирането на дишането по време на сън? 

Спирането на дишането по време на сън е съпроводено от хъркане, което е проблем за партньора по легло. Основният синдром на сънната апнея е, че спирането на дишането води до понижено насищане на кръвта с кислород, което от своя страна води до промяна в метаболизма, до наднормено тегло и до захарен диабет, до рисков фактор за мозъчни инсулти и мозъчни инфаркти, до повишена дневна сънливост, сутрешно главоболие, липса на внимание и концентрация и до ред други усложнения. 

Характерно ли за пациенти със сънна апнея внезапно да заспиват? 

Да, това е много характерно и ние го оценяваме с нашите субективни скали, с които тестваме пациенти. Има една скала за повишена дневна сънливост, в която се задават въпроси от типа на: ако вие сте в задръстване с автомобила си, можете ли да задремете; ако работите на компютър - това е много характерно за хора със сънна апнея. Те имат повишена дневна сънливост и израз на това са краткотрайните засипания, особено по време на шофиране, което е рисков фактор за автомобилните катастрофи. Те правят т.нар. "кратки непчета“, т.е. заспивания с кратка продължителност, които могат да бъдат и за 2-3 минути, но по време на шофиране те са фатални. 

Какви са причините за появата на сънна апнея? 

Медицината на съня е сравнително нов клон в областта на медицината, но в областта на дихателните сънни нарушения се работи много активно. Има множество доказани рискови фактори. Коментира се хормонален дисбаланс, наднорменото тегло, което води до промяна на хормоналния статус на пациентите със сънна апнея. Действително се работи много активно, защото към момента в световен мащаб единственото лечение на сънна апнея е т.нар. CPAP маски, които определено на голяма част от пациентите им е необходимо време, за да свикнат с тази мисъл. Няма все още медикамент, който да е регистриран. По този повод се работи много активно за откриване на допълнителни рискови фактори. 

Коя е възрастовата категория, която най-често е засегната от сънна апнея? 

Както казах, това са млади мъже над 30-35 години, но и при все повече жени се наблюдава. При тях заболяването  е по-характерно при настъпване на менопаузата, което се обяснява с хормоналния дисбаланс и с покачването на телесното тегло.  

Рискова група за синдром на сънна апнея са 

млади мъже с наднормена тегло, с анатомични особености от типа на по-къса шия. 

Т.е. това не е заболяване, с което човек се ражда? 

Не, това не е вродено заболяване. Разбира се,  като изключим лицата с водени малформации, които са много голяма рядкост. 

Още в началото на разговора ни казахте, че различните възрастови групи имат различна потребност от продължителност на съня. На зрял човек между 30-60 години, каква е потребността от сън? 

Това е много широк диапазон - 30-60 години, но продължителност около 7-8 часа е абсолютно достатъчна,  пак да повторим - качествен сън.  

Хората се делят на чучулиги и сови. Тези, които лягат в по-ранните часове, и стават сутрин по-рано, са чучулиги. Тези, които заспиват в полунощ, съответно стават по-късно, са сови. Така че има и индивидуалност. Не можем да кажем, че пациент над 30 години трябва да спи 7 или 8 часа, има индивидуалност. Но за тази възрастова група, за която попитахте, 7-8 часа качествен сън биха били напълно достатъчни. 

Когато работният ни график изисква да ставаме рано или да лягаме късно, отразява ли се върху съня ни? 

Ако е системно, да. Има такава група нарушения на съня, те се наричат циркадни. Те са свързани с циркадния ритъм сън-бодърстване. Например хората, които работят нощни смени, много често в последствие имат такива нарушения. 

Нормално ли е след няколко поредни ставания в 05.00  сутринта, на следващия ден, който е почивен,  отново да се събудим в 05.00 сутринта без аларма? 

Да, това е ритъм. Изграждате ритъм и започвате да лягате и ставате съответно по едно и също време. Това е биологичният часовник, който е пренастроен, спрямо изискванията на ежедневието. 

Влияят ли електронните устройства, които използваме в ежедневието, върху качеството на съня? 

При всички случаи те влияят както на качеството, така и на продължителността на съня. Световната здравна организация има правила за хигиена на съня. Едно, от които е, че когато пациентът легне и се приготви за сън, той не трябва да използва телефони, екрани, компютри, таблети. Доказано е с множество проучвания, че се нарушава съня, употребата им води до по-трудно заспиване, до по-често пробуждания по време на сън. Тук е много важно човек да си изгради система - да извършва своите ритуали преди сън и да ляга в определения за него час без електронни устройства. 

За съжаление в много от спалните помещения на съвременния българин не липсва телевизора и той остава като фон дори по време на сън, това вероятно също влияе на съня? 

Да, така е определено. Според тези хигиенни норми, мястото, в което човек спи, има едно легло и то е предназначено за сън. Няма никакви часовници и няма никакви екрани наоколо. 

Има ли храни, които приети 2-3 часа преди лягане, могат да ни помогнат по-лесно да заспим, да бъдем по-спокойни? 

По-скоро са известни храните и напитките, които не трябва да се приемат, за да не нарушават съня. Това са шоколадови изделия, храни с високо съдържание на захар и тонизиращи напитки, които е редно след 18.00 часа да не се консумират. Да, успокоителни чайове, чаша топло мляко с лъжица мед, това е от народната медицина, могат да подпомогнат съня. Факт е, че при нас идват пациенти, които постигат резултати с използването на тези методи. Разбира се, зависи за какво нарушение на съня се касае. 

Има ли нови открития в областта на медицината на сънят, които дават положителна насока за излизане от различните нарушения, за които споменахте? 

Да, работи се много, излизат нови медикаменти, множество препарати в последните години, които повлияват съня. Основното е хигиената на съня и положителната нагласа. Една от основните методики за лечение на нарушения на съня е когнитивно- поведенческата терапия, която е свързана с негативната нагласа, която пациенти, страдащи от нарушение на сънят, имат. Много важно е да се каже, че в общи линии хората се делят на две групи.  

Едните идват при нас с дългогодишни безсъния, които трудно се повлияват. Те се изпили доста голямо количество медикаменти за сън. Цялата тази полифармация с медикаменти, с хранителни добавки, които трябва да подпомагат сънят, водят до сънни нарушения. Имаме нарушение на съня, свързано с неправилна употреба на медикаменти, повлияващи съня.  

Другото важно е спазване на хигиенните норми за сън.  

Не на последно място е това, че през последните години, и благодарение на медиите, се популяризира медицината на съня. В България все повече пациенти своевременно търсят помощ било за консултация, било за изследване или терапевтично поведение. Хората не трябва да се плашат. Това, че една-две вечери не са спали, не е проблем, но ако две-три седмици имат проблем, трябва да бъдат насочени към специалист по медицина на съня. 

За добро или зло, ние сме жертва на рекламни кампании, които ни заливат с предложения за решаване на проблема с безсънието. Трябва ли да прибягваме до такъв тип самолечение? 

По отношение на нарушенията на съня това не е правилно. Ако човек прецени, че има проблем със съня, правилното е да се обърне към специалист в тази област. Едва след изготвяне на съответния план да прибегне към терапевтично поведение, ако това е необходимо. 

Терапията може да се изразява и в преградка на любим човек, в приятен разговор на чаша хубаво вино и това със сигурност няма да навреди, така ли е? 

Точно така, да. 

Росица АНГЕЛОВА


https://www.varna24.bg/novini/interesno/D-r-Aneliya-Simeonova-Nepravilnata-upotreba-na-medikamenti-za-sun-vodi-do-narusheniya-na-sunya-2461432
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.