Не е ясно кога ще бъде окончателно приет изготвеният Общ устройствен план на морската столица, заяви проф. арх. Иван Никифоров, ръководител на проектантския екип, който е разработил плана. Той посочи, че основните пречки идват от Министерството на транспорта, което трябва да даде одобрението си. Никифоров не пожела да уточни точно в какво се изразяват проблемите. Към момента работата по ОУП е замразена, защото предварителната му фаза е представена за обществено обсъждане и е изпратена за съгласуване до централните органи, каза още Никифоров. Планът е в последна фаза преди неговото окончателно приемане. Архитектът допълни, че всички предложения в ОУП са обосновани единствено от развитието и нуждите на града. Очакванията са до 2030 година населението на морската столица да достигне 530 000 души, което налага и разширяване на територията на града. Предвижда се тя да нарастне с около 20 процента, каза още Никифоров. Разширения се предвиждат на юг към Боровец, Звездица и Константиново, на запад чрез нова товарна жп гара, контейнерно пристанище и увеличена производствена дейност, на север и североизток чрез нарастване на жилищната зона, която е свързана и с отдих.
Сред предложенията на ОУП са и освобождаване на Острова и на старото контейнерно пристанище, за да може да станат отворена зона за гостите и жителите на града. Предвижда се постепенното трансформиране на горските масиви в градски паркове. Тази практика заедно с разширението на юг ще превърне Варна може би в най-зеления град на Балканите, коментира архитектът. Планът е изготвян в продължение на 4 години от близо 100 специалисти и сътрудници. Последно ОУП е разработван в края на 70-те години, припомни Никифоров.
Архитектът представи ОУП по време на XII-та среща за приятелство и сътрудничество на кметовете на големи балкански градове. Тя се провежда за първи път в морската столица. На нея присъстваха представители на Румъния, Сърбия, Гърция, Турция и др. Те подложиха на обсъждане теми за децентрализацията, енергийната ефективност, превенциите, образователната сфера и социалната дейност.
Източник: Дарик |