© | | Бременните вече могат да раждат с дули в българските болници, съобщи Елена Кръстева от Сдружение "Естествено". Това са помощнички, които са с жената още от самото начало на родилните й болки, за да я съветват и подкрепят при нужда и дори й правят масажи за обезболяване, разясни Кръстева. Дулите не се намесват в самата работа на акушерката и лекаря, а само подпомагат родилките.Помощничките имат задача да подготвят бременните за това, което ги очаква по време на самото раждане, а някои от тях дори ги обучават на упражнения от йога за обезболяване и подпомагане на бебето за преминаване по родовите пътища, когато му дойде времето.
Тази практика се използва съвсем законно в скандинавските страни, в Германия и в САЩ.
В България първите обучени от организацията ни 30 дули започнаха да работят от април, подчерта Кръстева.
По думите й засега с тяхна помощ са се родили единадесет напълно здрави бебета, като ражданията са протекли значително по-леко от очакваното.
Не всички болници обаче приемат да пускат дули при родилките. Засега достъп до тях дават предимно частните акушер-гинекологии и софийската АГ болница "Св. София" (бивша "Тина Киркова"). Влизането им обаче ставало на устна договорка, като близко лице, и то само ако жената е наела самостоятелна VIP стая. От сдружението настояват държавните и общинските болници да проявят повече разбиране и не спират достъпа на помощничките при бременните.
Дулите имат своето място, но присъствието им в болниците трябва да бъде регламентирано с наредба или с изменение в закона за лечебните заведения, за да не ги гледа накриво медицинският персонал. Така коментира мястото на помощничката в раждането председателката на Българската асоциация по здравни грижи Милка Василева. Европейската практика показва, че те безусловно имат много положително въздействие върху жените, намаляват стреса на раждане и им оказват изключително голяма психическа подкрепа.
Жените да имат право да раждат в болниците не само легнали, но в най-подходящата за тях поза, за да се намалят болките и бебето да излезе по-лесно, настояват от Сдружение "Естествено".
Хоризонталното положение на родилката я натоварва допълнително и тя не може да се възползва от гравитационните сили, които подпомагат детето да излезе, обясни Елена Кръстева и добави, че само няколко частни болници към момента позволявали на жените да раждат в най-удобната за тях поза.
Сдружението започва разяснителна кампания за свободата на жените да избират в какво положение да родят.
Източник: в. "Монитор" |