400 пациента с остри алкохолни интоксикации за година през токсикологията
Автор: Екип Varna24.bg 12:05 / 09.11.2011Коментари ()991
© Varna24.bg
Всяка година през клиниката по токсикология във Варна преминават около 400 пациента с остри алкохолни интоксикации, като 30% от тях са зависими. Това каза доц. Снежа Златева завеждащ клиниката към Военноморска болница в града.

По думите й средната възраст на приетите пациенти е около 36 години, като тенденцията става все по-плашеща. Златева коментира, че 25% от всички приети с остра алкохолна интоксикация през годината са младежи до 18 години. Специалистът посочи, че именно поради тази тенденция, все по-млади хора да посягат към алкохола лекари, психолози са участвали в сформирането на сдружение "Живот без алкохол", което е трансфер на европейски модел, който се пренася в българското общество.

Снежа Златева обясни, че това е високо структурирана програма, която са съжаление все още е само хартия и тепърва предстои да бъде реализирана. Специалистите се надяват на около 5000 лева финансиране от местната власт, тъй като за разлика от борбата с твърдата дрога, за които се отделят пари от държавния бюджет, то такива пари не се отделят за борбата с алкохолизма. "Това за съжаление поставя програмата ни в доста трудно условия", каза Златева.

Тя подчерта, че въпреки трудностите програмата вече е започната и тя ще продължи. Предвижда се петима психолози, двама психиатри, трима бивши зависими да работят със зависимите. Освен това към програмата ще има включени и бакалавър по здравен мениджмънт и още няколко специалисти. Началникът на токсикологията в морския град посочи, че услугата ще бъде от тип дневен център, който зависимите ще посещават след детоксикация, която се извършва в токсикологията. Първата фаза предвижда активна терапия, която ще започва в 8.00 часа и ще продължава до 18.00 часа. По време на тази терапия ще се провеждат групови занимания, индивидуални консултации, като освен това ще се полага и труд в полза на обществото. Всички тези занимания ще са в рамките на един месец, след което ще се преминава на втора фаза, която ще бъде в рамките на два месеца и ще се нарича поддържаща терапия, в която се предвиждат групови занимания, психологическа помощ. Тази фаза ще се провежда от 18.00 до 20.00 часа, тъй като се предполага, че част от посетителите ще работят и няма да имат възможност да идват по-рано в центъра. Третата фаза ще се провежда в рамките на една година и ще цели ресоциализация. По време на тази фаза ще се обръща внимание на социалните умения, намиране на работа на бившите зависими, обучение, култура, спорт.

Източник: Радио "Фокус"


https://www.varna24.bg/novini/varna/400-pacienta-s-ostri-alkoholni-intoksikacii-za-godina-prez-toksikologiyata-303291
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.