4 млн. лв. зад бомбата в колата на Йордан Харасимов
Автор: Екип Varna24.bg 11:57 / 25.02.2012Коментари ()9344
Взривеният в служебното си "Ауди А6" бизнесмен Йордан Харасимов, наричан още Даката и Рапана, засегнал големи интереси по усвояването на 4 млн. лв. европари за изграждане на рибарско пристанище във Варна. Това е една от версиите за бомбата, избухнала насред морската столица.

Останалите гласят: скандал с бивш съдружник, неуредени отношения покрай регистрацията на нов риболовен кораб, участие в канал за контрабанда на калкан към Турция.

Последните две са най-невероятни: самовзривяване с бракониерски експлозив и личен мотив.

"Нещо изтрещя много силно и земята се разтресе. Видях как една черна кола пресича кръстовището и се удари в светофара. Предното стъкло изхвърча, заедно с капака и всичко се покри със сив дим. Мислех, че е катастрофа, ама после, когато разбрах, че е бомба, краката ми се подкосиха. Господ е пазил децата - студентите, че само няколко минути преди това са влезли на лекции". Това разказа развълнувано вчера пред "Труд" Донка Ирова, продавачка на вестници, пред чиито очи избухнал автомобилът на бизнесмена Йордан Харасимов-Рапана.

Кървавият атентат бе извършен вчера минути преди 8 часа сутринта във Варна на кръстовището на булевардите "Княз Борис I" и "Цар Освободител" пред Икономическия университет.

Линейка от Спешния център, който се намира наблизо, пристигнала след минути. Екипът й видял, че мъжът на шофьорската седалка има жестоки рани по корема и главата. Откарали го до клиника "Св. Анна", където малко по-късно Йордан Харасимов издъхнал.

Според очевидец колата на Рапана била следвана от два черни автомобила.

Веднага след експлозията на аудито и удара му в светофара другите две коли навлезли с мръсна газ в кръстовището и с пълен обратен завой отпрашили назад по "Княз Борис I" в посока към Златни пясъци. Криминалисти предполагат, че колата на Харасимов е взривена от дистанция, а копчето на адската машина е натисното в купето на един от избягалите автомобили. В района има камери, но от полицията отказаха да съобщят дали тези коли са идентифицирани. Възможно е да са били с фалшиви номера.

Изпълнителите на мократа поръчка са изключителни професионалисти, познавали са навиците на жертвата, маршрутите, по които се движи и внимателно са планирали атентата, предполагат спецченгетата.

Както всяка сутрин Харасимов излязъл от дома си в бл. 183 в кв. "Чайка" и поел към офиса на фирмата си "Север Експорт" под моста за кв. "Аспарухово". На 20-ина метра преди светофара на Икономическия университет бизнесменът се престроил в крайната лява лента, за да направи ляв завой по бул. "Цар Освободител". Отляво се намирало празното платно на бул. "Княз Борис I" в обратната посока, вдясно - празният двор на Икономическия университет. Студентите вече били влезли в 8 ч по аудиториите.

Харасимов пристигал на "зелено", когато почти всички чакащи коли вече преминали през кръстовището.

Не е за вярване, но при оживения трафик в работния ден, близо до университета, имало няколко секунди, когато около аудито нямало жива душа. Точно тогава била задействана бомбата. И атентатът се разминал без нито един пострадал страничен човек, без одраскана кола или счупена витрина на магазин или павилион около кръстовището.

При по-внимателен оглед на деформациите по аудито се видяло, че взривното устройство е поставено вътре в автомобила между шофьорската седалка и вратата или в самия джоб на предната врата.

На 14 февруари Харасимов получава покана от куриерска фирма да отиде в офиса им и да вземе доставена за него пратка. Известието е залепено на пощенската му кутия. На 21 февруари пощальонът отново припомнил за пратката и заверил поканата. Криминалисти допускат, че в четвъртък привечер, на връщане от работа, Харасимов е минал и взел пратката. Възможно е да е оставил сам в джоба на шофьорската врата колета бомба, без да го разпечата. Да е отложил това за другия ден, когато отиде на работа в офиса си.

Харасимов участвал с фирмите си в европроект за 4 млн. лв. за ново рибарско пристанище на Варна. Преди седмица споделил със свои близки, че имал проблеми със софиянци, които блокирали проекта. Не е изключено да е бил изнудван и заплашван от тях, докато накрая са решили да го ликвидират, гласи една от полицейските версии.

Втората обяви вчера вътрешният министър Цветан Цветанов пред журналисти в парламента. "Има негов съдружник, с който преди 5 - 6 години са се разделили. Имало е някакви сигнали, някакви оплаквания, които са подавали един срещу друг..." каза Цветанов.

Фирмената история на Харасимов показва, че от 1995 до 1999 г. негов съдружник е бил турски гражданин, който в момента има регистрирани две фирми, заедно със свои сънародници в Бургас. В последните години дружеството "Север Експорт" върти голям бизнес с Турция, но не става ясно дали с посредничеството на бившия съдружник.

Харасимов няма криминално досие. Вчера МВР шефът Цветанов говори само за някакви стари административни нарушения, когато се наложило да плаща сериозни суми, за да избегне големи санкции. Рапана е роден през март 1959 г. Миналото му е свързано с класическата борба. Бил сред българските надежди на олимпиадата в Москва през 1980 г., но се върнал без медал. Женен е и има три деца. Големите - Георги и Полина, са на 22 -2 3 години, а най-малкият, кръстен на него, е на 11 години, казаха близки на семейството. Съпругата му Мария е съдружник в "Север Експорт".

"Най-жестокият начин, по който бракониерите ловят риба, е или с взрив, или с ток. При тези способи малките риби директно умират, а големите, ако оцелеят, се зашеметяват", посочиха вчера пред "Труд" експерти от Изпълнителната агенция по рибарство.

Криминалисти също не изключват версията Харасимов да е прекарвал в колата си взрив за бракониерски риболов. Освен с рапани той се е занимавал и с износ на риба за Турция.

От Агенцията по рибарство в София обаче уточниха, че досега фирми на Харасимов не са залавяни в бракониерска дейност.

Според шефа на Агенцията по рибарство за Североизточна България Георги Михайлов в четвъртък рано сутринта той събрал на работно съвещание всички рибарски сдружения. Целта била да ги запознае със заповед на министър Мирослав Найденов. Тя гласи, че поне 2 часа преди да пристигнат на пристанището с улов на калкан, те трябва да уведомят местните контрольори на ИАРА, за да ги проверят.

Досега изискването бе рибарите да сигнализират, че излизат от морето по телефона.

"Срещата премина в диалогична форма, не е имало никакви скандали. Впечатленията ми от Йордан Харасимов са, че беше доста сериозна фигура в бранша, много начетен човек", посочи пред "Труд" Георги Михайлов.

За корупционни практики в работата на Агенцията по рибарство във Варна разказа преди 10 дни предшественикът на Михайлов - отстраненият Сашко Грудев. "За времето, откакто бях на поста, съм писал няколко докладни до ръководството в София, че организацията на работа във Варна предразполага към корупционни практики. Мерки не се взеха", разказа Грудев. Той твърди, че при квота от 43 тона на година за цялата страна се ловят над 600 тона калкан. Бракониерите продавали рибата в Турция за 50 долара за килограм. Дори и чисто документално ставало ясно, че има контрабанда.

Загиналият Харасимов членувал в рибарско сдружение "Черноморски изгрев", признато за браншова организация за района на Варна и Добрич към подсектор "Морски риболов" през април м.г. от тогавашния шеф на ИАРА в София Явор Недев. Председателят на сдружението Емил Милев бе лаконичен вчера пред медиите: "Нищо не знам, няма да коментирам".

От Агенцията по рибарство уточниха още, че фирма на Харасимов е подала проект за нарязване на риболовен кораб на скрап, по който очаквала субсидия от ЕС по програма "Рибарство". Проектът още не е разглеждан от експертите в София.

Йордан Харасимов има основния дял в три дружества и участва в три сдружения, сочи справка в системата "Дакси". Първата му фирма "Север Експорт" ООД е създадена през 1995 г. По-късно той регистрира "Север експорт 1" ООД и "Харасимов" ЕООД. Всичките са със седалище в административна сграда в Южната промишлена зона (ЮПЗ) на Варна.

Още в далечната 1994 г. Харасимов влиза в сдружението "Водолаз". През 2006 г. с фирмата си "Север експорт" става член на Организацията на производителите на риба и рибни продукти "Бг Фиш", чието седалище в момента е в Бургас. От 2000 г. е активен участник и в третото сдружение "Черноморски изгрев", чието седалище е в същата сграда в ЮПЗ. Според сайта на организацията Харасимов е член на управителния съвет, но във фирмената регистрация тази информация не е отразена.

През 2009 г. става скандал със записването на последния от 4-те кораба на "Север експорт" в европейския Регистър на риболовните кораби. Става дума 27,2-метровия плавателен съд "Харасимов-младши". Той е представен като новопостроен и записан в България на 28 декември 2006 г. Това става 3 дни преди страната ни да стане член на Европейския съюз, когато за регистрациите влиза друг регламент.

Според сайта "Рибарство.еu" корабът е стар, купен от фирмата на Харасимов в Турция и реновиран, а подадените неверни данни злепоставят страната ни като член на ЕС.

Източник: в. "Труд"




Още по темата: общо новини по темата: 32
14.03.2013 »
01.08.2012 »
03.07.2012 »
02.07.2012 »
09.04.2012 »
15.03.2012 »
предишна страница [ 1/6 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/varna/4-mln-lv-zad-bombata-v-kolata-na-Iordan-Harasimov-331973
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.