© Varna24.bg | | Проектът за морския газопровод "Южен поток" (South Stream) вече е на ход. Проектната компания внесе в Министерството на околната среда и водите, в Областната управа и община Варна официално уведомление за инвестиционното намерение. Компанията "Южен поток транспорт" АГ започна процедура по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за българската част от газопровода. Планирано е тя да завърши още през тази година, като включва и оценка на алтернативите.
"Уведомлението е първа стъпка към реализацията на морския газопровод "Южен поток". Ние се ангажираме с диалог, ще разговаряме с хората и организациите в България и във всички засегнати страни, така че техните виждания да бъдат взети под внимание при строителството и експлоатацията на газопровода", увери Марсел Крамер, главен изпълнителен директор на "Южен поток транспорт" АГ. Става въпрос за морската част от проекта "Южен поток". Чрез него ще се увеличат директните доставки на природен газ от Русия до Централна и Югоизточна Европа, като се осигурят ново трасе и допълнителен капацитет.Морският газопровод ще има дължина около 900 км и по дъното на Черно море ще свързва Анапа в Русия с Варна в България. Българската част от тръбата е с дължина приблизително 250 км. Нашият участък от трасето се разработва в съответствие с родното законодателство и международните изисквания и стандарти за ОВОС. Съобразно изискванията на Конвенцията на ООН от "Еспо" са предвидени и международни консултации, както и оценка на потенциалните трансгранични въздействия върху околната среда от реализацията на проекта.
Процедури по ОВОС, които да проучат ефекта върху природата, социално-икономическата среда и културно-историческото наследство, ще бъдат проведени и в останалите страни, през чиито води преминава газопроводът - Русия и Турция.
Източник: в. Черно море |