Намалява доверието на варненци в местната власт
Автор: Екип Varna24.bg 16:35 / 07.08.2012Коментари ()1428
© Varna24.bg
Около 65% от варненци смятат, че градът им е добро място за живеене. Това показват данните са резултат от представително социологическо проучване, проведено от агенция "ЕСТАТ" в партньорство с Гражгданско движение "ДНЕС", в периода 13 - 20 юли 2012 г., Данните от аналогично проучване, проведено през миналата година е поазало 74% удовлетвореност от условията за живот във Варна. Спад бележи и средната оценка от 3.69 за икономическото състояние на Варна, при 4.79 през 2011 година.

Като водещи проблеми пред община Варна анкетираните поставят инфраструктурата, с дял от 24%, следвана от икономическите и социално-икономически проблеми, съответно - със 16% и 10%. В класацията присъстват и местна администрация, чистота и образование, с по 4%, бездомни и други животни (3%) и транспорт и трафик (2%).

В сравнение с 2011 година се наблюдават няколко важни разлики. Процентният дял на инфраструктурните проблеми на община Варна е намалял значително, от 70 на 24%, а социално-икономическите проблеми са отстъпили второто място на икономическите. Тези промени вещаят нарастваща важност на икономиката и постепенното влизане "в тона" на останалите общини, където доминират проблемите в тази сфера. Те са индикатор за влошаващото се състояние на общината, което става ясно и при разглеждане на отговорите на втория въпрос.

Подредбата на спешните за решаване проблеми във Варна е следната: безработица - 33 на сто; ниски заплати и пенсии - 24 на сто; инфраструктура - 22 на сто; лоша администрация - 4 на сто; здравеопазване - 4 на сто; чистота - 3 на сто; нисък стандарт на живот - 3 на сто; трафик - 1 на сто. Сравнено с 2011 г., изпъкват по-ясно безработицата, чийто дял е увеличен с 10%, и инфраструктурата, която се изкачва с една позиция нагоре.

Интерес представлява липсата на миграционни настроения сред населението, въпреки засилената критичност спрямо общината. Хората, които нямат планове да се преселят трайно в друго населено място са около 85% от анкетираните. При анализ по социално-демографски профили обаче, се забелязва, че отрицателен отговор дават предимно възрастните, пенсионерите, нискообразованите. Следователно, може да се направи предположението, че ниският дял на утвърдителни отговори идва по-скоро от невъзможност, а не от нежелание за миграция1 сочат данните на агенция "ЕСТАТ".

Работата на варненския кмет Кирил Йорданов е оценена с 4.20, по шестобалната система. За сравнение, през лятото на 2011 година оценката му е била 4.73. Недоволни са най-вече живеещите в селата, хората с основно и по-ниско образование и висшистите, безработните, докато високи оценки дават хората от града, получилите средно образование, учащите и работещите на ръководна длъжност, както и хората с високи доходи сред анкетираните. Около 33% от варненци не биха сменили кмета, ако зависеше от тях, срещу 44% които биха го направили.

Оценката за работата на общинския съвет е 3.90, при 4.40 миналата година.

Работата на общинската администрация също отбелязва спад, от 4.65 през 2011 на 4.15 през седми месец тази година.

Намаляването на всички оценки на местната власт не оставя място за съмнение, че доверието в работата на отговорните органи е силно разклатено, показват резултатите от проучването.

Всеки трети жител на общината се чувства представен в някаква степен, което е в синхрон с резултатите през 2011 и с цялостната тенденция в други общини. Най-слабо представени се чувстват нискообразованите, безработните, хората без доходи или с ниски такива.

Що се отнася до степента на спазване на поети обещания от страна на местните политици, делът на отговорилите "в голяма" или "в средна" степен е едва 26%.

Заслужава да се отбележи, че в община Варна определено е наболял проблема за Морската градина и 5% от анкетираните отговарят спонтанно, че биха подкрепили гражданско движение за защита на морската градина. Подобно съсредоточаване на отговорите върху една единствена тема е прецедент спрямо аналогични изследвания в други общини.

Повечето варненци не асоциира присъединяването на България към ЕС с положителни промени в живота си. Напротив, делът на отговорилите позитивно е намалял, в сравнение с 2011 година.

- Варна е добро място за живеене според 65% от анкетираните.

- Инфраструктурата е най-основният проблем на Варна

- Оценките за работата на кмета, общинския съвет и общинската администрация са по-ниски, в сравнение с 2011 година.

- Икономическото състояние на общината е оценено с 3.69, спад от 4.79 през миналата година.

- Наблюдава се преобладаващо критично отношение към нивото на политическо представителство и на спазване на предизборните обещания, от страна на местните политици.

Източник: в. "Дневник"



https://www.varna24.bg/novini/varna/Namalyava-doverieto-na-varnenci-v-mestnata-vlast-371927
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.