Стотици щъркели кръжаха над "Виница", превърнаха се в атракция за местните
Автор: Екип Varna24.bg 09:16 / 28.08.2012Коментари ()1495
© Impact Press Group
Снимка Архив
На величествена гледка станаха свидетели жителите на варненския квартал "Виница" преди залез слънце вчера. Стотици щъркели близо час кръжаха над града и бяха наслада за окото за местните хора, вперили поглед в небето. Виничани, които от 30 години живеят в квартала, споделиха пред Дарик, че през годините са виждали прелитащи ята, но толкова много щъркели на едно място и да нощуват тук - никога.

Красивите птици вече поемат към Африка, където ще останат през зимата. Пикът на миграцията обаче предстои, казват запознати.

През Варна минава един от най-големите миграционни пътища в Европа - Виа Понтика. Любимо място за почивка на прелетните птици си остават Бургаските влажни зони. Те са един от пунктовете по Виа Понтика, където мигриращите птици традиционно спират да отдъхнат. Друга голяма "спирка" за мигриращите птици е местността "Болата" на север от нос Калиакра.

През европейската зима белите щъркели отлитат на юг, където могат да си намерят храна. Някои щъркели от Северна Европа прекарват зимата в Южна Испания, където зимата не е така снежна и студена, но повечето отиват в централна и източна Африка, като често прелитат по 12000 км, поясняват от Българското дружество за защита на птиците.

Щъркелите летят само през деня. За да прелитат големи разстояния, използват реещ полет и топлите възходящи въздушни течения, наречени термали. Тези течения са невидими вълни от топъл въздух, който се издига от земята вследствие от нагряването й от слънчевите лъчи. Навлизайки в термалите, щъркелите се издигат високо от тласкащия ги нагоре топъл въздух. След като достигнат най-високата точка на термала, щъркелите го напускат, носейки се плавно и на дълги разстояния. Постепенно губят височина, докато достигнат до следващия термал.

По-лесно за щъркелите е да мигрират на големи ята. Когато една птица открие термал, останалите я следват и започват заедно да се реят. Колкото повече птици летят заедно, толкова по-лесно за тях е да намерят подходящ термал. Ето защо големите ята мигрират по-бързо от самостоятелно придвижващата се птица. През есента могат да се наблюдават ята от по 10000 мигриращи щъркели, а понякога и по-многобройни. Една от най-оживените части на източната прелетна магистрала (Виа Понтика) е районът на Бургас, където е природозащитният център на БДЗП Пода.

Ако имат добри условия за реене, белите щъркели могат да изминават по 500 км на ден. Общото разстояние, което изминават по време на миграция е от 2000 до 10500 км и го преминават за около четири седмици. През есента младите щъркели напускат гнездата, за да тръгнат на път 1-2 седмици по-рано от техните родители. През пролетта миграцията обратно към Европа отнема повече време. Птиците изминават по-къси разстояния дневно, тъй като времето през пролетта е по-лошо. Щъркелите летят към гнездовищата си в периода от януари до април. В България пристигат в началото на март.



https://www.varna24.bg/novini/varna/Stotici-shturkeli-kruzhaha-nad-Vinica-prevurnaha-se-v-atrakciya-za-mestnite-376457
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.