© Народно дело | | Забрана за работа с радиоактивни източници наложи Агенцията за ядрено регулиране на химическия завод "Полимери" в Девня. Причина за временната мярка стана безпрецедентната кражба на нивомери от производствените инсталации на предприятието, съдържащи цезий-137 със смъртоносна радиоактивност.
Седем дни след кражбата, на 9 септември, в България бе регистриран първият радиационен инцидент, при който бяха засегнати 60 души от населението на Девня. След латентния 4-седмичен период никой от облъчените не е проявил симптоми на остър радиационен синдром, съобщи д-р Лидия Хинева, главен експерт в отдел "Радиационен контрол" към РЗИ - Варна. Все още обаче не са готови резултатите от биологичната дозиметрия на единайсетимата роми от Гъбената махала в Девня, които в продължение на цяла седмица са съжителствали в опасна близост до металните пръчки с мощно гама-лъчение.
В момента експерти от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) извършват щателна проверка в "Полимери". Всички уреди с радиоактивни елементи са обезопасени и ще бъдат предадени за погребване в депото за радиоактивни отпадъци в село Нови хан. Не е изключено след инспекцията от АЯР да отнемат лицензията на "Полимери" за работа с източници на йонизиращи лъчения. Въпреки че е безпрецедентен за страната ни, радиационният инцидент в Девня е от най-ниската първа степен "Аномалия" по Международната скала за ядрените събития INES. За сравнение, ядрените аварии в Чернобил и Фукушима са оценени с най-високото, седмо ниво по логаритмичната скала.
Разследващите са установили, че петимата роми са откраднали три нивомера за хлор на 2 септември. Задигнатите устройва, всяко от които тежи по над 70 кг, крадците отмъкнали с каруци до домовете си на ул. "Преслав" в Гъбената махала. Там "разфасовали" с чукове оловните кожуси и металните корпуси, които продали за скрап. Трите метални пръчки с мощно гама-лъчение останали "на съхранение" в копторите, от където цяла седмица облъчвали район, в който живеят 40 души. Едва в следобедните часове на 9 септември (неделя) дежурният в химическия завод "Полимери" подава сигнал за кражбата в местното полицейско управление. Към полунощ дозиметрист, отговорник по съхранението на радиоактивните източници в завода и инспектори от полицията и пожарната тръгват към Гъбената махала, където локализират две места с многократно повишени фонови нива на радиация. Участъците са оградени със сигнални ленти, а живеещите в периметъра хора са евакуирани незабавно. На следващия ден - 10 септември - трите радиоактивни източника са открити. Две от металните опаковки, съдържащи малки топчета цезий-137, били заровени в нива, а третото се намирало в куфарче, което стояло в междинно помещение на ромска къща. Същите са били поставени в защитни оловни контейнери и са били пренесени в хранилището на "Полимери".Шанс спасява ромите
Това, което е спасило ромите от смъртоносно облъчване, е, че не са разфасовали металните опаковки и че са нямали продължителен пряк контакт с тях. Освен 40-те роми, живеещи в района, още 20 души от аварийните екипи са били изложени, но за кратко, на мощното гама-лъчение. Всички те са подложени на медицинско наблюдение. Контролните им хематологични прегледи не са показали отклонения от обичайните за тях стойности, регистрирани в здравните им досиета.
Заводът: Община Девня не взе мерки за спиране на престъпниците
На този етап всички указания и предписания от всички компетентни органи са изпълнени от "Полимери" АД на 100 процента. В момента на територията на дружеството всички уреди с радиоактивни елементи са обезопасени и тече процедура по предаване на същите за погребване към Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" - Нови хан. Охранителната фирма е сменена, като е сключен договор за охрана с една от водещите български охранителни фирми. За пореден път от страна на община Девня не бяха взети никакви мерки за пресичане на престъпната дейност от страна на група роми, добре известни на правоохранителните органи. И до ден-днешен работят всички пунктове за изкупуване на желязо, въпреки всекидневното откриване на откраднати материали и части от производствените инсталации на "Полимери" АД. В резултат от нехайството и безразличието на общинската администрация нарушителите от ромски произход са отново на територията на завода, но още по-нагли, многобройни и безпардонни, поради придобитото им чувство за безнаказаност. Те вече не само крадат, а и разрушават работещи инсталации с единствената цел - саботаж. Такъв е и случаят със станция "Ферихлорид", изградена единствено от стъклопластови материали, които не представляват интерес за крадците, но въпреки това всичко е изпочупено, изкъртено и изтръгнато, като с тези действия са нанесени колосални щети на инсталацията. В резултат на този вандализъм станцията е унищожена и възстановяването й би коствало много средства. Също така големите български предприятия като "Аурубис" - Пирдоп, "ТЕЦ Марица-изток 2", "Софийска вода" и др. потребители на този продукт са принудени да доставят същия от Румъния или други съседни държави, от което губи цялата българска икономика. За периода на принудителното спиране отново ще бъдем лишени от приходи и постъпления, което също ще натовари възможността на дружеството да се издържа, да подсигурява работни места, да плаща данъците си.
"В същото време администрацията на община Девня в лицето на зам.-кмета Ели Иванова тържествено декламира категоричната си позиция, че вината е единствено на "Полимери" АД, и въпреки неверността на тези анонси, в медийното пространство нито една институция не реагира адекватно на така отправените нападки и популистки изявления в публичното пространство, които според нас довеждат до уронване доброто име и авторитета на "Полимери", посочват от завода.
Източник: в. Народно дело |