© Impact Press Group | | 24 са полицейските кучета, отглеждани и възпитавани във варненския специализиран кучкарник - един от най-добрите в страната. Повечето от тях са немски овчарки, но има и няколко малиноа (белгийски овчарки). За тях се грижат 12 полицаи, ръководени от инспектор Кольо Мирчев, кучкар с около 35-годишен стаж. Всеки от водачите има по двама четириноги подчинени - едно подрастващо и едно опитно куче. Или пък едно за работа по следа, а другото - за откриване на наркотици и взривни вещества. Полицаите се грижат за партньорите си понякога по 24 часа. В много от случаите ги отглеждат и вкъщи, а когато са в отпуска, ги вземат със себе си. Водят ги на летувания и зимувания заедно със семействата си, съобщава Дарик.Всяка година във варненския отряд от четириноги гардове идват нови попълнения от 1,2 или 3 кученца. Инспектор Мирчев ги избира лично от двата развъдника в София и Берковица, като със себе си взема полицая, който е останал само с едно куче. Още като ги видят, те знаят кое от малките ще стане истински полицай.
Палетата започват тренировки след 4-месечна възраст. Тренират всеки ден, за да се превърнат в отлични и неподкупни полицаи. Обучението за "наркоченге" на четири крака е много важно и специфично. Още от най-ранна възраст кучето бива тренирано да открива предмети, пълни с наркотик, на най-различни места. Отначало като игра, после задачите стават все по-трудни. И накрая идва работата на терен.
Във варненското звено "Специални полицейски сили" служи една единствена "дама". Тя е белгийска овчарка и качествата й на полицейско куче са отлични, но когато се разгони, трудно може да се разчита на нея. Това е и причината кучешката ни армия да допуска жени само по изключение.
Варненския полицейски отряд от четириноги има много успехи, някои от които са тайна за нас. Кучетата помагат да бъдат откривани загубени хора, възрастни, деца, както и такива с ментални проблеми. Залавят престъпници, които могат и да избягат от закона, но от овчарките - едва ли. Откриват наркотични вещества в различни ситуации. Проверяват съмнителни превозни средства и багаж. Участват в акции със своите водачи в гори и села. Градските условия обаче ги объркват. Макар че на техните умения разчитат и на Летище Варна.
Можем само да се надяваме на полицейските кучета да не им се налага да търсят взривни вещества. Ако пък се наложи, да ги намират навреме.
Възрастта, на която се пенсионират полицейските кучета, е 8-10 години. От този момент нататък те напускат системата на МВР и се отдават на заслужена почивка в семействата на своя стопанин водач. До живот. А качествата им на полицаи си остават до края. |