Варненци най-често се жалват в КЗП от мобилните оператори
Автор: Екип Varna24.bg 16:00 / 20.08.2013Коментари ()3071
© Varna24.bg
Илиян Станоев е директор Регионалната дирекция на Комисията за защита на потребителите /КЗП/ във Варна. Той и подчинените му са призвани да защитят правата на потребителите, в случай, че те са нарушени от продавачи на стоки и услуги. В КЗП най-често постъпват жалби срещу мобилните оператори. Има и оплакващи се от енергото, топлофикация и ВиК. Тези дружества са в компетенциите на ДКЕВР, заради това КЗП им препраща жалбите и сигналите. Най-често срещаното нарушения, на което се натъкват при проверки инспекторите от комисията, е липсата на етикти на български език по стоките в търговските обекти.

-Г-н Станоев, какви жалби от граждани постъпват най-често в дирекцията на КЗП?

-Най-много жалби постъпват срещу мобилните оператори. Най-честите проблеми са свързани с искане на потребителите за прекратяване на договорите и оспорване на сметки, получаване на непълна информация преди сключване на договорите. Въпреки, че за част от споровете на потребителите с мобилните оператори компетентен орган е Комисия за регулиране на съобщенията /КРС/, съгласно изменения в края на 2011-та Закон за електронните съобщения, потребителите предпочитат да посещават офиса на КЗП или да подават на електронната ни поща своите оплаквания. Всички жалби и сигнали се разглеждат внимателно и тези, които са от компетенциите на КРС се препращат служебно или се разяснява подробно на потребителите какви документи е необходимо да набавят допълнително. По жалбите , които са от компетенциите на КЗП се извършват проверки и се отговаря на потребителите в срок.

Жалбите свързани с потребление на ел.енергия, Топлофикация и ""ВиК" са от компетенциите на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и се препращат по компетентност. Сравнително голям е броя на жалбите , в които потребителите изявяват желания КЗП да съдейства за разтрогването на вече сключен договор. Следва да се уточни че в такива случаи е налице облигационно отношение, възникнало по силата на сключения договор. Тези отношения се регулират от индивидуалния договор, който е сключен с търговеца, в това число начините за промяна условията по договора, неговото прекратяване и неустойките при неспазването му за всяка една от страните. Тези жалби се решават само по съдебен ред. Постъпилите жалби по Закона за защита на потребителите касаят основно рекламации на мобилни телефони и стоки от групата на бяла и черна техника - телевизори, перални, преносими компютри, климатици.

-Колко са от началото на годината и спрямо миналата година. Увеличил ли се е техния брой?

-За първите 7 месеца на 2013г. са постъпили 1173бр. жалби и сигнали, за същия период на 2012г. постъпилите жалби и сигнали са 1153 бр.

-Какви нарушения констатиран най-често Вашите служители?

-Най-честите нарушения които се констатират са стоки без етикети на български език с информация за производител и вносител, вида на стоката, съществени характеристики и указания за употреба. Не вписани рекламации на потребители в регистъра за рекламации. Нарушения свързани с обявено намаление в търговския обект: не е посочен период на намалението, периодът на намалението е по дълъг от месец, не е посочена стара и нова цена на стоката или услугата.

-Какви действия се предприемат от Вашата дирекция след постъпване на жалбата?

Жалбите и сигналите, които се подават в КЗП в писмена форма или по електронната поща трябва да съдържат:

1. наименование на органа, до който се подава жалбата, сигналът или предложението;

2. имената, пощенски или електронен адрес на жалбоподателя;

3. срещу кого се подава жалбата, сигналът или предложението, като се посочи наименованието на фирмата или на търговския обект, както и неговото седалище или адрес на управление;

4. оплакванията и исканията на жалбоподателя;

5. подпис на лицето, което подава жалбата, сигнала или предложението, или на неговия пълномощник; в случай че жалбата, сигналът или предложението са подадени чрез пълномощник, се прилага пълномощно;

6. доказателства, с които жалбоподателят разполага (копие от касови бележки, фактури, договори и други, на които основава претенцията си).

Ако жалбата, сигналът или предложението не отговаря на изискванията, Комисията за защита на потребителите уведомява жалбоподателя в 7-дневен срок от получаването на жалбата и не образува производство по разглеждането й, докато нередовностите не бъдат отстранени.

Жалбите, сигналите и предложенията, подадени до некомпетентен орган, се препращат най-късно 7 дни от датата на постъпването им на компетентния орган, като се уведомят техните податели. Жалбата, сигналът или предложението не се препраща, когато има данни, че въпросът е отнесен и до компетентния орган.

Когато има подадена жалба, сигнал или предложение, КЗП е длъжна да насочи потребителя и да му разясни неговите права и задължения.

- Служителите на КЗП извършват ли масирани проверки през летния туристически сезон?

От началото на юни до момента са извършени 596 инспекции на туристически обекти - заведения за хранене и места за настаняване. Констатирани са 41 бр. нарушения. Проверките ще продължат през целия туристически сезон, като с приоритет се работи по постъпили жалби и сигнали на потребители.

Източник: Днес +



https://www.varna24.bg/novini/varna/Varnenci-nai-chesto-se-zhalvat-v-KZP-ot-mobilnite-operatori-449634
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.