© Varna24.bg | | Всички участници и гости на откриващата се на 5 ноември т.г. в Париж 37-ма сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО, на която се очаква за генерален директор на организацията да бъде преизбрана Ирина Бокова, ще получат списък с имената на 9-ата български депутати, внесли в 42-то НС скандалния антиевропейски и лобистки закон за връщането на пушенето, обещават от Гражданско сдружение "Майки срещу насилието в Студентски град"
Имената на депутатите Спас Панчев, Димитър Дъбов, Димчо Михалевски, Мартин Захариев, Добрин Данев, Атанас Мерджанов, Корнелия Нинова,Татяна Буруджиева-Ваниотис и Тодор Радулов, внесли в парламента скандалния Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, разрешаващ пушенето в заведенията за обществено хранене, ще получат още тези дни полагащата им се европейска и дори световна известност, но уви - с крайно отрицателен знак, тъй като именно това са българските политици, които де факто и де юре възнамеряват да отхвърлят и торпилират ратифицираната от България още през 2005 г. Рамкова конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация, категорични са в Сдружението на майките срещу насилието.
Голямата ни надежда е, че на 37-ата сесия на Генералната конференция на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура в Париж /провеждаща се от 5 до 20 ноември 2013 г./ генералният директор на ЮНЕСКО г-жа Ирина Бокова ще намери подходящ, но достатъчно убедителен начин, за да изрази несъгласието си с тоталното връщане на пушенето на закрито и пред официалната българска делегация, която ще присъства на този престижен световен форум, заявяват от родителската организация.
В Рамковата конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация изрично се подчертава, че "излагането на тютюнев дим предизвиква смърт, болести и инвалидизация", а Чл. 3 на авторитетния международен договор посочва, че "целта на Конвенцията е да предпазва сегашните и бъдещи поколения от разрушителните здравни, социални, екологични и икономически последици в резултат на употребата на тютюн и излагането на въздействието на тютюневия дим чрез осигуряване на рамка за интегрирани мерки за контрол върху тютюна, които следва да бъдат приложени от страните членки на национално, регионално и международно ниво с цел постоянно и съществено намаляване на разпространението на употребата на тютюн и излагане на въздействието на тютюневия дим", изтъкват от Сдружението на майките.
От неправителствената организация припомнят, че социологически проучвания още през първата година след въвеждането на забраната за тютюнопушене на обществени места показаха оптимистични резултати - оказа се, че забраната е повлияла на 28 на сто от заклетите пушачи у нас да намалят цигарите. Поведението на въпросните 9-има български депутати обаче е в разрез с обществения интерес, то е не само безотговорно и антиевропейско, но и цинично - вместо тези народни избраници да предложат в бюджета за 2014 г. серия мерки, подплатени и със съответен финансов ресурс, за развиване на масовия, ученически и студентски спорт, за по-здравословна среда и за изграждане на нови спортни площадки, както и за различни младежки дейности, те хвърлят огромни усилия в спешно приемане на откровено лобистки закон за връщането на пушенето на закрито, посочват от Гражданското сдружение.
За да не ставаме пак за резил пред цивилизована Европа, изходът е един - вносителите на скандалния Законопроект за изменение на Закона за здравето незабавно да го изтеглят, при това още в близките 2-3 дни, категорични са в Сдружение "Майки срещу насилието в Студентски град".
Очакваме от депутатите в 42-то НС независимо от партийната им принадлежност да подкрепят при гласуването на бюджета програмата и мерките на министъра на младежта и спорта Мариана Георгиева, която много правилно предлага през 2014 г. да можем да стартираме приоритета масов спорт, изтъкват от родителската организация. Сред целите на министъра на младежта и спорта Мариана Георгиева е и изграждането на по един мултифункционален спортен център във всяка община, а тази нейна изключително похвална инициатива също изисква подкрепа от депутатите, посочват в заключение майките. |