© Народно дело | | Свободно допуснати до Морската градина се почувстваха през вчерашния ден всички шофьори, които пожелаха да влязат и дори да паркират в местността Салтанат. Хората слизаха необезпокоявани от автомобилите си и ги оставяха дори по алеите, след което тръгваха да се разхождат. Така обаче мнозина "изгоряха" с актове заради кметската забрана за влизане в Морската, която все още е в сила.
Патрулките обикалят из алеите и дебнат шофьори, коментира водач на такси, който бързаше да се измъкне от района веднага след като остави клиенти до зоокъта. През последните дни човекът видял как органите на реда спират автомобилите край самите поляни. Човекът разказа, че бариерите стоят отворени, на пропускателните пунктове няма никой, но полицаите обхождат района около Делфинариума и редовно спират влизащите за глоби. В същото време знакът за забранено влизане зад Зоологическата градина стоеше обърнат с гръб към пътя и беше увит с черен найлон, видя наш репортер.
Още един сигнал от пострадал гражданин постъпи през изминалия уикенд. По думите му полицаи не се виждат, но това не гарантира, че влизането по алеите ще се размине на всеки. Множеството използва слънчевите лъчи вчера и цели семейства с деца обикаляха парка. Хората се разминаваха с автомобилите и питаха защо при все още действащата забрана колите все пак са вътре. Шофьорите пък се предупреждаваха едни други, че всеки момент могат да бъдат глобени. Не всички обаче бяха наясно дали всъщност забраната все още е действаща и ако е, защо никой не ги спира на влизане, а чак вътре или на излизане от парка. "Да не би просто целта да е писането на повече актове", чудеха се хората. Някои дори проверяваха в интернет дали забраната не е отпаднала официално за уикенда, но и такова съобщение в сайта на общината не откриваха.Припомняме, че административен съд - Варна, спря изпълнението на заповедта на кмета Иван Портних от 11 ноември 2013 г. по отношение на движението на автомобили в Морската градина. Заповедта е спряна в частта й по т. 2 по отношение на лицата, притежаващи право на собственост в Салтанат, респективно право на ползване на законно основание върху имоти, попадащи в границите на нейното действие.
Съдът намира, че е налице хипотеза на значителна или трудно поправима вреда по смисъла на ал. 2 на чл. 166 от АПК. Установяването на забрана за достъп на МПС до собствения имот недопустимо ограничава упражняването на правото на собственост, гарантирано от закона и Конституцията.
Източник: в. Народно дело |