Превръщат к.к. "Св. Св. Константин и Елена" в своеобразна арт галерия на открито
Автор: Екип Varna24.bg 14:40 / 15.05.2015Коментари ()1521
©
Архивна снимка
Бивши и настоящи ученици от
НУИ "Д.Христов":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Девет нови скулптурни фигури ще допълнят уникалната атмосфера и ще превърнат курортен комплекс Св. Св. Константин и Елена в своеобразна арт галерия на открито. В продължение на 18 дни скулптори извайват от камък своето вдъхновение, породено от връзката между морето, земята, природата и хората.

На 4 май в курортния комплекс бе открито първото издание на пленера по скулптура от камък "Докосване до природата". Организатор е Фондация "Св. Св. Константин и Елена", с финансовата подкрепа на Фонд "Култура" на Община Варна, "Св. Св. Константин и Елена Холдинг" АД и ЗАД "Армеец". За участие в пленера бе обявен конкурс. Експертно жури оцени подадените по темата проекти и излъчи авторите, които в момента одухотворяват камъка и създават най-новите шедьоври на каменната пластика. След края на пленера творбите им ще останат в курорта, по неповторим начин ще го украсяват и ще представят българския артистичен талант пред гостите и туристите.

За да има приемственост, със своето творческо дръзновение ще се включат и най-младите. На 17 май (неделя) от 11 часа на паркинг "Черноморец" ученици от паралелките по изобразително изкуство в НУИ "Добри Христов" - Варна ще представят свои творби в предвидената съпътстваща изложба "Творчески проекти". В същия ден ще се проведе и уъркшоп по скулптура от еко материали (глина) за деца и младежи от Центъра за настаняване от семеен тип при дом "Другарче", ДДЛРГ "Княгиня Надежда" и за ученици от паралелките по изобразително изкуство в НУИ "Добри Христов" - Варна.

Фондация "Св. Св. Константин и Елена" предвижда пленерът да стане традиционен и по този начин ще бъде осъществена основната му мисия - да покаже пред хилядите туристи многообразието от стилове и тенденции в съвременната българска скулптура.

Представяме ви имената и творческите търсения на първите участници в пленера по скулптура от камък "Докосване до природата" в курорта Св. Св. Константин и Елена.

"Състояния"

Адриана Добрева не търси красотата на жената във формите, намира я в нейните различни духовни състояния. Скулптурата й обхваща дълбоката същност на женствеността, стилизира я и обобщава съвършения женски образ чрез асиметрията. Различните вътрешни и външни състояния на жената тя интерпретира чрез играта на светлините и сенките, които преминават през "слънчевия сплит" на фигурата в различните часове от деня и нощта.

Адриана Добрева e възпитаник на ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", специалност "Скулптура". Специализирала е работа с мрамор при проф. Иван Русев.

"Риби"

Идеята на Иван Иванов - ИВАНИ е да покаже хармоничното единение в морския свят, което носи усещане за докосване до природата. Творбата му е съставена от две основни части - вертикален постамент и композицията "Риби", която се разгръща по хоризонтала и е в двустранно изображение. Той избягва всякакви пробиви и ажурност, подсилва пластичната изразителност чрез контрасти на едри, опростени и гладки обеми. В отделни участъци обаче детайлизира елементите. Така авторът иска да внуши усещането за движение и вода.

Иван Иванов - ИВАНИ е завършил ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". Участвал е в големи художествени изложби у нас и в представителни колективни изложби в чужбина - Германия, Белгия, Полша, Чехия, Русия, Италия и др. Изявява се като автор и в редица скулптурни симпозиуми в чужбина.

"Докосващи се"

Проектът на Иван Стоянов е вдъхновен от непрестанно обновяващата се и завръщащата се към себе си природа. Младият автор вярва, че в този кръговрат на промени и влияния елементът на водата е отражение на случващото се. Водата е като чист лист. И най-мъничкият щрих може да го промени. Творбата му иска да покаже, че докосвайки се капките на емоциите ни променят реките в нас самите.
Иван Стоянов е завършил средното художествено училище "Дечко Узунов" в Казанлък и НХА със специалност "Скулптура" в класа на проф. Емил Попов. Участвал е в скулптурни симпозиуми в Мездра, Ямбол, Велико Търново. Негови творби могат да бъдат видени в градския парк на Ямбол, в двора на НХА, в с. Петревене, Ябланица и с. Белчин. Има 8 самостоятелни изложби - живопис, колаж, рисунка, скулптура и близо 30 участия в групови проекти и симпозиуми.

"Вятър"

Кирил Георгиев е най-младият участник в Първия пленер по скулптура от камък "Докосване до природата". Проектът му представлява два геометрични елемента, които са композирани така, че да предизвикат различни асоциации у зрителя. Погледната от различни ъгли, творбата може да бъде асоциирана със слънцето, луната, изгрева, залеза, приливите и отливите, с една малка платноходка, която се поклаща от вятъра в кръговрата на нашето съществуване, обяснява студентът от ВТУ. Това всъщност е неговата интерпретация на темата за връзка между морето, земята, природата и хората.

Кирил Георгиев е завършил средното художествено училище "Дечко Узунов" в Казанлък, понастоящем е студент във ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", специалност "Скулптура". През 2013 година след сериозна конкуренция той е селектиран за участие в международния студентски скулптурен симпозиум, организиран от фондация Daekyo Culture Foundation, Южна Корея. Там участва със Скулптурната композиция "Черга", която му носи голямата награда на международния симпозиум.

"Прибойна вълна"

Според Кирил Матеев когато започнеш да работиш върху камъка, той започва да те води и където и да чукнеш с чука и длетото, се получава нещо красиво. Пластиката, която скулпторът прави на пленера представлява прибойна вълна, която постепенно във височина се превръща в летяща птица.

Кирил Матеев е завършил Националната художествена академия. Понастоящем е доцент в катедра "Рисуване" в НХА. Има 12 самостоятелни изложби, от 1983-та година досега е участвал в повече от 30 симпозиума по скулптура в страната и чужбина. Носител е на редица награди и дипломи, сред които е и първа награда от конкурса "Философия на виното" през 2000 г.

"Вода"

Кристиян Жейнов моделира човешкото тяло и водата заедно - тялото, изразено с повърхността на водата, с нейния обем. За младия автор водата е градивен елемент, който ни изгражда и ни подхранва. Заблуда е да си мислим, че се нуждаем от вода само когато сме жадни. Тя е в постоянно движение, променлива, но винаги идеална форма, която неговата скулптурна композиция ще ни покаже.

Кристиян Жейнов е завършил националната гимназия по хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" - Варна. Сега е студент във ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". Участвал е в представителни изложби на финалистите от Национален конкурс за съвременно изкуство "Йордан Парушев", в годишните изложби на ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" и в сборна изложба в Арт Салон "Ракурси" - Варна.

"Фигура"

Красотата и формите на женското голо тяло вдъхновяват Николай Йотов. Неговата "Фигура" показва природата на жената като прекрасно творение в контекста на архитектурата и ландшафта на курортния комплекс Св. Св. Константин и Елена.

Николай Йотов е завършил Националната художествена академия. През последните 10 години е редовен участник в наши и световни симпозиуми по скулптура. Носител е на наградите ARTIADE, Гърция и на Първа награда, St.Piere de Chartreuse, Франция.

"Русалка"

Симо Борисов е възхитен от невероятната красота на русалките, от митовете, които им дават спиращ дъха глас. Прелъстителни и очарователни, тяхната власт е всепоглъщаща над онези, които са в обхвата на силите им. От неговата творба ще струят омагьосващи мелодии. Камъкът, одухотворен с красота и грация, ще кара сърцата и страстта да надделяват над аналитичния ум.

Симо Борисов е завършил единственото на Балканите каменоделско училище, основано през 1922 г. от чешкия мисионер Браун в село Кунино, Врачанско. Работи в областта на монументалната скулптура. Първата му самостоятелна изложба е през 2007 г. в Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Участвал е в редица симпозиуми по скулптура в България и чужбина.

"Фосил"

Отпечатъкът от миналото отдавна вълнува Христина Иванова и Венцислав Марков. Общия си проект те наричат "Фосил", защото хилядолетията са ни оставили именно фосилите, а тях откриваме в камъка. За младите творци фосилът обединява в едно миналото, традициите и бъдещето, което градим в момента.

Христина Иванова е завършила Националната художествена академия, специалност "Метал". Участвала е в множество колективни изложби в България и чужбина - САЩ, Лисабон, Турция, Румъния. През 2012 става носител на награда "Варна" със сдружение "Evolution", а през 2014 печели първо място в конкурса "Млади автори"- Варна.

Венцислав Марков е завършил Националната художествена академия специалност "Метал". Реализирал е няколко самостоятелни изложби във Варна и София. Негови творби са участвали в повече от 30 общи експозиции в България и чужбина. Сред наградите му са първо място в конкурса за уникат - Варна през 2008 г. и награда "Варна" със сдружение "Evolution" през 2012.



https://www.varna24.bg/novini/regionalni/Prevrushtat-kk-Sv-Sv-Konstantin-i-Elena-v-svoeobrazna-art-galeriya-na-otkrito-558196
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.