И втората умряла крава в Млада гвардия е била заразена с антракс
Автор: Екип Varna24.bg 08:35 / 24.07.2015Коментари ()1755
© Impact Press Group
Пробите за антракс от втората крава, която умря преди 4 дни в с. Млада гвардия, са положителни. Няма риск от ново разпространение на болестта, тъй като животното е намерено навреме и е предотвратено разфасоването му. Това съобщи пред Дарик областният управител на Варна Стоян Пасев.

Кравата не е на починалия от антракс мъж, а е на друг стопанин. От Агенцията по храните правят ваксинация на добитъка в Млада гвардия и всички села в района. Очаква се днес селото да бъде обявено като средище на антракс. Това ще е втори подобен случай във Варненска област, след като през 1991 година в с. Игнатиево е имало средище на болестта.

На заседанието на кризисния щаб следобед е станало ясно, че всички проби от 23-те обекта, които са ползвали месо от транжорната в кв. "Аспарухово", са изпратени в София, като резултатите се очакват в понеделник. 

"Чакаме резултатите, като до тогава всички заведения ще останат затворени. Идеята е да работят, но да не предлагат скара, но тъй като по-голямагта част от тях продават именно това, няма как да стане. Резултатите от пробите от едното заведение - "Кръчмата" вече са излезли и са отрицателни", обясни Стоян Пасев.

Пробите от иззетото месо от транжорната в "Аспарухово" също са отрицателни. Веднага след като вчера се разбра, че в транжорната са открити следи от болестта, беше иззето месото, което се е съхранявало от 8 до 22 юли.

Междувременно стана ясно, че губернаторът Стоян Пасев и двама министри, гостували във Варна, са консумирали на 10 юли телешки пържоли в заведение, попаднало в "черния списък" заради доставка на продукти от транжорната в "Аспарухово". Имената им обаче не бяха оповестени официално от областния управител.  

Какво представлява антраксът ? Става дума за остро инфекциозно заболяване, което се предизвиква от бактерия. Тя има способността да се консервира, най-грубо казано, и така да издържа в околна среда под формата на спора до 40 години. Заболяването не се предава от човек на човек.

Досега у нас имаше 30 огнища на Антракс. Това са местата със случаи на болестта през последните 3 десетилетия и ваксинацията на животните е задължителна.

Проф. Камен Плочев, началник на Клиниката по инфекциозни блести във ВМА, твърди за bTV, че наводненията от последните години вероятно са катализатор на заразата.

"Отмива горния част на почвата плюс слънчевите лъчи, които създават благоприятни условия тая спора да се чувства комфортно също представлява определен риск животните да се заразяват", уточни проф. Плочев.

Човек може да се зарази, ако консумира недобре обработено месо и мляко от болно животно или недобре измити зеленчуци, до които то е имало досег. Също и ако се пореже докато обработва самото животно.

Симптомите може да са от стомашно-чревни разстройства до големи обриви по кожата. Инкубационният период е 6 дни, но има и случаи и на 6 седмици. Заболяването е лечимо. Годишно у нас от него боледуват около 4-5 души.

Заради случаят във варненското село земеделското министерство готви законодателни промени за санкции на частните ветеринарни лекари, които обслужват фермерите."Той има договор с този човек, той познава това стадо, не може да си от същото село и да не знаеш, че има болно животно", обясни министърът на земеделието Десислава Танева.

Ако се докаже, че вина имат и служители на Агенцията по храните във Варна, санкции ще има и за тях.

Към момента дейност по транжиране и обработка на месо извършват общо 328 предприятия у нас. Контролират ги инспектори на агенцията по храните. За първото шестмесечие са направени над 90 хиляди проверки на различните обекти, в това число и на транжорните.

 

 




Още по темата: общо новини по темата: 46
29.06.2016 »
08.10.2015 »
28.09.2015 »
27.09.2015 »
25.09.2015 »
02.09.2015 »
предишна страница [ 1/8 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/varna/I-vtorata-umryala-krava-v-Mlada-gvardiya-e-bila-zarazena-s-antraks-571914
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.