Скрининг на психичното страдание при децата ще правят специалистите от Дома във "Виница“
Автор: Екип Varna24.bg 11:24 / 02.09.2016Коментари ()1750
©
Скрининг на психичното страдание на кърмачета и в ранна възраст е поредната иновация, която се въвежда и ще се осъществява от специалистите в Дома за медико-социални грижи за деца във варненския квартал "Виница". 

За целта в момента в нашето заведение се провежда обучение с лектор Весела Банова, терапевтичен директор на сдружение "Дете и пространство", един от водещите клинични психолози и психоаналитик с дългогодишен стаж, съобщи д-р Стефка Джанкова, директор на Дома. 

Тя уточни, че предстоят поредица от практически семинари с цел максимално бързото утвърждаване на скрининга в списъка на услугите, предлагани в лечебното заведение. От първостепенна важност е специалистите да разпознават психичното страдание и да не го бъркат с физически проблем, тъй като това е от решаващо значение за живота и здравето на детето, категорична бе д-р Джанкова.

Скринингът способства много бързо да се разпознаят проявите на психичното страдание. У нас тези прояви обикновено се обясняват с черти на характера, с инат, с манипулативност или умствена изостаналост, обясни Весела Банова. Много е важно хората, които работят с болни и страдащи деца, както и за родителите, да са наясно, че това е психично страдание т.е. детето има затруднение или с връзката с тялото си, във връзката с езика или с хората. Това ориентира всички, които са около детето, да заемат адекватна позиция. 

От чисто клинична гледна точка е особено важно в заведение, което предлага подкрепа и услуги на деца със сложни заболявания, множество увреждания, генетични аномалии или висока степен на недоносеност, специалистите бързо да се ориентират кога това, което виждат, е проява на психично страдание, тъй като независимо дали е болно или здраво едно дете, то е човешко същество. А човешкото същество може да страда било то от раздялата с майката или от промяната на средата, уточни Банова. Според нея е важно да се конкретизира дали детето страда от раздялата с майката, дали това е форма на кърмаческа депресия или става дума за смущение от аутистичния спектър, или в частност за ранен детски аутизъм, тъй като адекватният подход не е един и същ при различните случаи. Да даваш любов е универсален подход в лечението на децата, продължи Банова, но в някои случаи да даваш любов означава да не натрапваш физическото си присъствие, внимателно да се отнасяш към погледа на детето, към интонацията на гласа си.

Весела Банова даде и конкретни примери за психично страдание. При бебетата, които все още не владеят езика, начинът да покажат, че страдат е като откажат да се хранят, предизвикат повръщания, регресират в развитието си, боледуват твърде често от инфекции. Ако не разпознаем симптомите, не можем да бъдем максимално полезни на детето и на родителите, каза психоаналитикът. Една от най-тежките форми на страдание при по-големите деца, е самонараняването. 

Ясно е, че нещо става и ние трябва да разберем какъв е произходът на това страдание. Родителите осиновители например нямат представа за живота на детето до срещата си с тях. Не могат да си обяснят много неща и най-често обясняват поведението с това, че детето иска да стане на неговото, тръшка се на земята и плаче. Това, че детето се тръшка, означава обаче, че в тялото му има такова напрежение, което то не може да изрази с думи. Нещо дестабилизира тялото му и го тревожи, обясни Банова. Служителите в центровете за настаняване от семеен тип, продължи тя, наричат тези състояния кризи, но за да се разбере природата на тази криза е нужна клинична работа. Как така едно дете скача посред нощ и чупи стъкло!? Очевидно става нещо, което е извън неговия контрол и то не може да овладее. И така докато не се разпознае психичното страдание, най-честата реакция е отхвърляне от страна на околните. 

Психичното страдание, добави Банова, е една от най-честите причини за маргинализирането, социалното изключване на деца и юноши. Ако психичното страдание не бъде разпознато навреме и не се вземат адекватни мерки от страна на специалистите и родителите, за съжаление може да се стигне и до много тежки усложнения с летален изход, категоричен бе психоаналитикът. Тя посъветва родителите, които имат притеснения за децата си, да не отлагат, а да се обърнат към специалистите в Дома за медико-социални грижи във Варна. Прегледите и консултациите са безплатни.



https://www.varna24.bg/novini/varna/Skrining-na-psihichnoto-stradanie-pri-decata-shte-pravyat-specialistite-ot-Doma-vuv-Vinica-667292
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.