Музикалното лято във Варна продължава и през септември
Автор: Екип Varna24.bg 11:27 / 02.09.2016Коментари ()1070
©
Международният музикален фестивал "Варненско лято 2016", който тази година отбелязва своята 90-годишнина с изключително наситена програма, ще има своята поанта в края на септември. За пръв път в историята си най-дългогодишният български фестивал продължава толкова дълго - 100 дни. Достойният финал на този голям и вълнуващ музикален сезон ще сложи специалният модул, посветен на изкуството на Барока и Ренесанса. На концертния подиум ще излязат три изявени състава за старинна музика - Хелзинкското бароково трио, групата на легендарния Жорди Савал и знаменития "Кончерто де Кавалиери".

Ансамбли за старинна музика гостуват на фестивала от десетилетия и винаги предизвикват изключителен интерес у публиката, защото представят по уникален, атрактивен и често театрализиран начин изкуството на отминали епохи с техния оригинален инструментариум. Всеки концерт е проникновено пътуване във времето, разкриващо неговия дух, нрави и емоции.

Концертите ще бъдат в новоразработеното фестивално пространство - Аулата на Икономическия университет - Варна, която варненските меломани вече приеха добре като зала за камерно музициране. Началният час на всички концерти е 19:00.

Първият концерт е на 22 септември, когато на сцената ще излезе Хелзинкското бароково трио, което има българска връзка и е ценено от меломаните у нас. Общото между тримата музиканти - Aапо Хакинен /клавесин/ от Финландия, Димитър Маринкев /барокова флейта/ от България и Дора Астерстад /барокова цигулка/ от Швеция, също с български произход, е, че още от ученическите си години те се посвещават на старинната музика. Учат в едни и същи университети в Европа и там ги събира любовта им към изкуството на миналите епохи, но и тримата музиканти имат и самостоятелна концертна дейност както в родните си страни, така и по световните сцени. Във Варна триото ще представи богата програма от творби на Вивалди - Соната в ре мажор за флейта, цигулка и клавесин RV 84; Фр. Бенда - Соната IV за цигулка и клавесин в ла минор; Й. С. Бах - Фантазия в до минор за клавесин; Ф. Рихтер - Соната VI в сол минор за флейта и клавесин; Й. С. Бах - Соната в до мажор за флейта и клавесин, и К. Ф. Ем. Бах - Соната в сол мажор за флейта, цигулка и клавесин.

На 23 септември пристига голямата звезда, която ще постави най-очакваните финални акорди на музикалното лято - Жорди Савал - световнопризнатият испанец, виртуоз на виола да гамба - исторически струнен инструмент с дълбок чувствен звук, който наподобява днешното виолончело.

Маестро Савал ще излезе на сцената на Аулата със своите колеги - Филип Пиерло - виола да гамба, Пиер Aнтай - клавесин, и Ролф Лислеванд - теорба,разновидност на лютнята, и китара. Проектът на четиримата музиканти е под мотото "Жорди Савал - Виолите на Луи XIV". Ще чуем творби от Марен Маре /1656 - 1728/ - Prelude, Muzettes, La Sautillante; Жан дьо Сент-Коломб /около 1640 - 1700/ - Concert a deux violes égales: Tombeau les Regrets; отново Марен Маре - Suite d'un Gout Etranger; Франсоа Купрен /1668 - 1733/ - Plainte pour les Violes (Les Gouts Reunis). Интересен факт, свързващ първите два концерта от финалния фестивален модул, е че клавесинистът Пиер Антаи от ансамбъла на Савал е учител на Аапо Хакинен от Хелзинкското бароково трио.

Жорди Савал /1941/ е каталунски цигулар, композитор и диригент. Съвременен рицар на духа. Завършва виолончело в Барселона, но разбира, че не това е неговият инструмент, и се обръща към виола да гамба и старинната музика. Десетилетия наред изучава, издирва, изследва и съживява стотици произведения от минали епохи и ги представя на концертния подиум. Записва и издава над 200 албума с музика от Средновековието, Ренесанса и Барока. Носител на многобройни музикални награди, сред които и "Грами". Всичко това го превръща в една от знаковите личности, които променят отношението на нашите съвременници към музикалната история.

На 24 септември, след това уникално пътешествие из френския барок, публиката ще поеме към Италия. Не по-малко интригуващ е този последен концерт на тазгодишния Международен музикален фестивал "Варненско лято" - "Тромпет страваганца - пътуване в италианския барок" с "Ансамбъл Кавалиери". Концертът се осъществява с любезното съдействие на Италианския културен институт в София.

Екстравагантният бароков тромпет ще бъде в ръцете на виртуоза Андреа ди Марио. Той заедно с Франческа Викари - цигулка, Паоло Пероне - цигулка, Пиеро Маса - виола, Джоеле Гусберти - виолончело, Лука Кола - контрабас, и Марчело ди Лиза - клавесинист и диригент, ще изпълнят произведения от Томазо Албинони - Синфония за тромпет и струнни, Антонио Вивалди - Концерт за струнни, Джузепе Торели - Синфония за тромпет и струнни, Арканджело Корели - Кончерто гросо опус 6 № 4, Джузепе Торели - Соната за тромпет и струнни, Арканджело Корели - Кончерто гросо опус 6 № 8, Антонио Вивалди - Концерт за две цигулки и струнни (из "Л'Естро Армонико" опус 3, № 5), Георг Фридрих Хендел - Сюита за тромпет и струнни.

Така и в своите последни три вечери Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2016 ще ни припомни, че за стойностното изкуство няма граници нито в пространството, нито във времето, че хората и преди, и сега, се разбират, когато говорят на един и същ език - езика на музиката.

Билетите за концертите от програмата на ММФ "Варненско лято 2016" са на цени от 5 лв. с VIP билети от 20 лв. Ученици, студенти и пенсионери ползват специална отстъпка, билетите за тях са на цени от 2 лв.

 

 



https://www.varna24.bg/novini/varna/Muzikalnoto-lyato-vuv-Varna-produlzhava-i-prez-septemvri-667294
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.