© Impact Press Group | | Пързалката в Морската градина вече радва варненци | Лъчезар Иванов е роден на 30 май 1966 г. в Плевен. Завършил е автотранспортен техникум. Не живее в България от 1988 г. Обиколил е 29 държави, преди да се установи в Испания. От 12 години е в Барселона. Там започнал да се занимава с производство на ледени пързалки и създал фирмата "Very N'Ice", която освен в Испания вече разполага с офиси и производствени бази и в Аржентина. Фирмата продава и предлага под наем ледени пързалки не само в Латинска Америка, а в цял свят, дори и в Азия. В момента "Very N'Ice" завладява Балканите, като пробива на пазара в България, Румъния, Гърция и Турция. - Вие сте един успял българин зад граница. Имате бизнес в Испания, а създадената от Вас система за ледени пързалки няма аналог в света. Как постигнахте този успех? - Имам фирма, която прави около 10 открити преместваеми ледени пързалки за един зимен сезон. Те се продават или дават под наем. Това са преди всичко открити зимни пързалки. Правим и съоръжения, които могат да се ползват през лятото, но те са предимно в закрити или палаткови помещения - с климатик. Това е важно, защото на Ибиса температурите могат да достигнат 50 градуса, но и там сме монтирали ледена пързалка. Системата, която предлагаме, е единствената екологично чиста в света. Тя ползва екологично чистия газ 470С, гликолът, който се използва, също е екологично чист - той може дори спокойно да се дегустира, защото не представлява опасност. Машините ни са възможно най-звукоизолирани. Системата, освен това, е единствената в света, която позволява да се правят ледени пързалки с всякакви форми - пръстеновидна, триъгълна, ромбовидна. Това прави технологията уникална не само в България, но и по цял свят. Моите пързалки имат още един плюс, който ги отличава от всички останали - те практически не текат. При мобилните пързалки по принцип все капе вода от леда, а при моите не пада и капка. Монтажът е много лесен - извършва се с два ключа - номер 7 и 13. Не се изисква специална поддръжка. Технологията позволява още да се обикалят всички страни на пързалката, докато при останалите достъпът е ограничен - само до една или две от страните.
- Какво е обяснението за тези уникални предимства? - Една от причините е добрата изолация. Тя е толкова добра, че постигаме 30 - 60% икономии на електроенергия. За разлика от останалите системи, нашата разполага с 4 см изолация, като за нея използваме и пясък. Така пързалката е своеобразна модификация на професионалните стационарни зимни пързалки като тези за хокей например. Аз преработих този вариант и го приспособих към изискванията за мобилните пързалки. За разлика от стационарните пързалки обаче не ползвам цимент, а разчитам на пясъка.
- Имате средно образование. На какво се дължи Вашата находчивост? - Завършил съм автотранспортен техникум, но съм изкарал много курсове - имам 5 дипломи за реставратор, консерватор, препаратор. Работил съм в Историческия музей в Плевен. Така имах възможността да работя и съвместно с Петър Берон.
- А как решихте де се захванете с ледените пързалки? - Всичко стана съвсем случайно. 8 години работих в Барселона към фирма за басейни - мобилни, бързо конструиращи се. Там бях инженер техник и директор. След като във фирмата се появи идеята да се правят и временни ледени пързалки, аз предложих на шефа си да модифицираме технологията. Той ми отказа с мотива, че е безсмислено да променяме нещо, което се използва в цял свят. Аз обаче реших да направя една пързалка и да я тествам. След първата проба направих някои малки подобрения и системата заработи. Така се захванах с този бизнес. Първите ми пързалки, естествено, бяха произведени за клиенти в Барселона, но след това бизнесът се разрасна.
- Има ли пързалка, с която много се гордеете? - Да, това е единствената открита кръгла ледена пързалка в Европа. Тя е в Ливърпул и специално за нея направихме и осветление вътре в леда. Тази пързалка беше открита на 11 октомври миналата година и сега се монтира отново. Тя бе една от най-големите атракции в Европа. Намира се в един от най-големите паркове на Ливърпул, на брега на езеро. После беше преместена до летището в града, от там отиде в Манчестър, а сега отново се върна на първоначалното си място - в парка. Вече имаме много поръчки за кръгли и пръстеновидни пързалки. Най-голямата кръгла пързалка е в Маями. Моята е първата в Европа.
- В колко страни имате пързалки? - Вече не знам - почти в цял свят - във Венецуела, Мексико, Аржентина, в цяла Латинска Америка, из Европа и дори Азия. Това лято направихме първата открита писта за кънки в Буенос Айрес.
- Имате ли частни клиенти, които просто искат да създадат лукс в дома си? - Да, имаме например много поръчки за рождени дни - богати хора наемат пързалки за своите празници. Става въпрос за съоръжения с размери 10/15 или 10/10 метра. Има доста заможни чужденци, които разполагат със собствени пързалки в своите къщи или вили.
- Във вашия дом има ли пързалка? - Не. Преди се пързалях, но вече не.
- Какви други атракции предлагате? - Предлагаме и басейни за воден волейбол, мобилни басейни с изкуствени вълни, с възможности за кану, за сърф.
- Вие развивате международна дейност. Усещате ли вече финансовата криза? - Определено, поръчките намаляха, но търсим нови възможности на пазара. В момента работим върху нови конструкции, имаме идея те да имат вид на опушено дърво, за да придадат по-новогодишен вид на пързалката. В крайна сметка, това са пързалки за развлечение и не трябва да имат олимпийска визия. Важно е да има красота и разнообразие.
- Все пак тази уникална система направи ли Ви богат? - По-скоро богат по душа. Бизнесът е успешен, но не се печели много, защото съоръженията са твърде скъпи. В този бизнес се въртят много пари, но печалбата не е голяма. Това до голяма степен се дължи и на факта, че не всички могат да инвестират в подобни атракции. Наемът на една пързалка в Европа например струва около 40 000 евро на месец. Разходите са страшно големи, а сега кризата ги увеличи още. Миналата година направихме 12 пързалки само за Испания, сега там бяха поръчани 2 пъти по-малко - само 6. Ситуацията ни принуждава да сваляме цените, за да не губим клиентите си. Обикновено обаче пързалките изкарват печалби чак през втората година след монтирането си. Всичко е скъпо - системата, бордовете, гликолът, тръбите, че и кънките (за една пързалка от 300 кв. м са нужни около 250 - 300 чифта).
- Колко струва да се пързаляш с кънки в Европа? - В Европа забавлението излиза на цената на едно кино - около 6 евро. Тук със сигурност цените са съобразени с възможностите на българина.
- Има ли възрастови ограничения за посетителите на ледените пързалки? - Не, възрастта няма значение. Важен е обаче размерът на крака, тъй като най-малките кънки са 28-и номер. Иначе казано, ние каним всички - от 28-и до 48-и номер.
- Колко струва пързалката, която е монтирана в езерото в Морската градина във Варна? - Тя е изцяло частна инвестиция - общо около 200 000 евро. Разчитаме на това съоръжение и за да рекламира дейността ни тук. Неслучайно избрахме Варна - най-добрия град за живеене в България.
- Но Варна е все пак морски град, имате ли идея и за морски атракции тук? - Определено. Вероятно ще предложим някакви екстри с изкуствени вълни - за сърф или кану например. Още е рано да говорим за тези планове, сега усилията ни са насочени към ледената пързалка. Догодина предвиждаме възможността ледената пързалка в Морската градина да обхване цялата площ на езерото - сега тя е разположена на част от него.
- Очаквате ли и други поръчки на ледени пързалки? - Да. Разбирам, че в България вече се правят по 5 - 6 ледени пързалки на сезон. За съжаление, обаче трябва да призная, че у нас не се работи лесно - често се оказва, че не можеш да разчиташ на точност и коректност от страна на български фирми.
- Освен това кънките у нас не са така популярни като в други страни по света... - Неслучайно това е открита пързалка. Това е част от удоволствието. Има страни, където кънките и стиковете за хокей са начин на живот. България няма традиции в тези спортове, но феновете на пързалянето непрекъснато се увеличават. Установено е, че то има изключителен ефект и за поддържане на фигурата, за развиване на всички мускули на тялото - точно както и плуването. Доста жени дори отслабват на кънките. Ето защо в развитите страни има най-много плувни басейни и ледени пързалки.
Източник: chernomore.bg
|