С презентация по темата учениците от Хуманитарната гимназия се включиха в 21-ото издание на националната конференция "България в световната история и цивилизация - дух и култура". Това съобщи в студиото на сутрешния блок на телевизия "Черно море" "Утро в нашия град" Даниела Василева - организатор на проявата. "Децата направиха една много интересна презентация, която развълнува аудиторията. Представиха темата от различни гледни точки и се включиха много добре в направлението "Памет за рода и произхода", което беше една от подтемите в конференцията. Щастливи сме от тяхното включване, защото това е една от посоките в които работим - да привличаме повече млади изследователи, за да има приемственост в дейността ни" - каза Даниела Василева.
Над 30 анализатори на българската история, духовност и култура се включиха във форума, който се проведе събота и неделя в зала "Пленарна" на община Варна. Бяха представени и някои нови проучвания, свързани с древната цивилизация по родното Черноморие.
Докладите са качени в текстови и видео формат на сайта на конференцията. Предстои издаването и на хартиен сборник. "С нашата конференция целим да подхранваме интереса на българина към родовата му памет. В последните години се наблюдава известен подем в това отношение", отбеляза Даниела Василева.
Според младия историк и етнограф Росен Гацин читалищата са едно от местата, в които трябва да се съхранява родовата памет. Той разкри, че в читалището в Белослав, на което е председател, се работи по сформиране на Музей на родовата памет. Росен Гацин цитира писмо на Марин Дринов, в което той съветва: "Събирайте старите вещи и ги слагайте на сигурно място", като има предвид читалищата.