Инженерната камара: Над 90% от старите козирки в центъра са опасни
Автор: Екип Varna24.bg 10:20 / 22.01.2009Коментари ()1133
© Impact Press Group
Над 90 на сто от козирките в централната част на града не са предвидени да носят нищо друго освен себе си. Това заяви за "Черно море" инж. Румен Иванов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране - Варна. По думите му това важи основно за козирките на сградите, строени между 1960 и 1980 г. Тези конструкции не са били предвидени да носят товара, който сега им е поверен - рекламни табели, декоративни елементи, а все по-често и климатици. Тези конструкции са имали за цел да служат единствено за навеси при дъжд и сняг и сега са много опасни, категоричен бе инж. Иванов. Според него това се отнася най-вече за козирките по бул. "Осми Приморски полк" и бул. "Княз Борис I".

Мнението си председателят на регионалната структура на КИИП базира на направените до момента експертизи на козирките, по които колегите му работят от октомври миналата година и вече са изготвили между 50 и 100 становища.

Повод за проверките бе решението на община Варна да поиска от собствениците на сгради с козирки да представят експертно становище за състоянието на конструкциите. Мярката е превантивна и цели да се осигури безопасността на гражданите и да се предотвратят възможни инциденти. Големият аргумент за инициативата обаче се оказа човешката трагедия, станала в първите дни на миналата година, когато козирка се срути в центъра на Варна и премаза студентка. В отговор кметът Кирил Йорданов незабавно разпореди масови проверки на рекламните и информационни елементи и документацията им.

Още през лятото изследвахме козирките в района между общината и Червения площад, посочи инж. Иванов. По думите му работата на експертите доказала, че армировката обикновено е с много тънко желязо и не може да носи допълнителни натоварвания. Често се оказвало, че бетонът е компрометиран и трябва да се направи хидроизолация, тъй като ерозията създава предпоставки за пропукване.

Инж. Иванов подчерта, че с изготвянето на конструктивните експертизи се ангажират само 6-7 инженери - конструктори с пълна проектантска правоспособност. Те били главно пенсионери, които за разлика от по-младите си колеги не са толкова заети, и могат да се захванат с проучването на старата документация. Изготвянето на една експертиза било трудоемко и понякога може да отнеме десетина дни. За изработката на конструктивно становище собствениците на сгради с козирки обикновено трябва да заплатят до 500 лв.
Инженерите работят по поръчки на граждани, които предварително са били уведомени от районните администрации за необходимостта да представят подобни експертизи, припомни инж. Иванов. Той допълни, че контролът върху изпълнението на предписанията също е отговорност на районите. Масово обаче инженерите - конструктори отказвали да правят поисканите конструктивни становища за състоянието на козирките на входовете на панелките. Причината е в липсата на технически основания. По-вероятно е да падне балкон с изнесена на него кухня, отколкото козирка към придверието на вход на жилищна сграда, коментира инж. Иванов. Не е удобно да вземаме парите на хората, за да им доказваме, че козирките няма да паднат, изтъкна още той, но все пак допусна, че е възможно да се открият проблеми и при тези конструкции.

Източник: chernomore.bg



https://www.varna24.bg/novini/varna/Inzhenernata-kamara-Nad-90-ot-starite-kozirki-v-centura-sa-opasni-74113
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.