Припомняме, че през януари 2014 г. сирийския гражданин Аля Д. , напуснал страната си няколко месеца по-рано, бил настанен в бежански лагер в с. Пъстрогор. По съвет на брат си, който се намирал в Германия, сириецът се свързал с иракчанина Ромъл М, който по това време живеел в с. Синдел, за когото знаел, че се занимава с трасфериране на бежанци от България до Германия. Услугата струвала 6 000 евро. Така, на 21-и януари, в района на Централна поща, във Варна, Аля се видял с Ромъл М. и Румяна М.- също от Синдел, за да изтегли и да им предаде исканата сума. Двамата, виждайки че сириецът разполагал с парите, се обадили на брата на Румяна - Димитър М. и на Йордан Б. от Вълчи дол и поискали от тях да го отведат на безлюдно място и да му отнемат сумата. На уговорено място, Аля Д. се притеснил, тъй като в един момент около него се събрали доста хора, които му се сторили подозрителни. Поради тази причина, той поискал да се върне в София. Иракчанинът Ромъл М. му предложил да го закарат до хотел, но след като сириецът отказал, Димитър М. го вкарал със сила в автомобила и заедно с Йордан Б. потеглили към курорта Албена. На отбивка в близост до Кранево те свалили Аля от колата, взели му парите и счупили двата му мобилни телефона. Малко по-късно случайно преминаващ мъж намерил сириеца и се обадил в полицията.
Подсъдимите декларираха пред съда, че признават вината си и са съгласни със споразумението, което доброволно са подписали, както и че се отказват от съдебното разглеждане на делото по общия ред. За да бъде постигнато споразумението, те са възстановили присъдена равностойност на липсващите пари и предмети на престъплението - сумата от 12 976 лв.
За извършените деяния лицата приеха да им бъдат наложени наказанията "лишаване от свобода" за срок от 4 години при първоначален срок режим за Ромъл М., който е осъждан и преди. Останалите подсъдими Румяна М., Димитър М. и Йордан Б. се съгласиха с наказанието 3 години "лишаване от свобода", чието изтърпяване се отлага с определяне на изпитателен срок от 5 години, както и налагане на пробационна мярка "задължителна регистрация по настоящ адрес" за срок от 3 години в рамките на изпитателния срок, с периодичност два пъти седмично.
Подписаното споразумение влиза в сила веднага.