31% от ромите не помнят, че са вземали помощи
Автор: Екип Varna24.bg 09:28 / 27.02.2009Коментари ()770
Едва 2 процента от ромите във Варна признават, че са ползвали социални услуги, които се предлагат по социалната общинска програма. "Когато се уточни в разговор по-подробно за какво става дума, се оказва, че 33 на сто са се възползвали от тях", посочи вчера Мира Радева, ръководител на проект за изследване потребностите от социални услуги в общината. Най-често от малцинството са се възползвали от безплатни изследвания за ХИВ/СПИН, получавали са еднократни социални помощи. В края на миналата година - през октомври и ноември, екип е провел социологическо проучване сред 1313 варненци, чиято цел е била да се направи анализ и оценка на потребностите от социални услуги в общината. Сред участниците в анкетата са били хора с увреждания, пенсионери, деца в риск и представители на ромската общност.

Като най-голям проблем всички варненци са изтъкнали проблемите с пътищата и натоварения автомобилен поток (69,7%). Липсата на зелени площи, мръсотията и кучетата са поставени като втори сериозен въпрос за решаване в морската столица от 21,8 на сто от участниците в проучването. Безработицата и здравните неуредици също са в класацията на неблагополучията.

Сред най-тревожните лични проблеми на първо място пенсионерите са посочили безпаричието и здравето, основната част от тях са доволни от стореното от общината. За повечето от половината роми това са ниските доходи, безработицата, здравеопазването и лошото образование. Сравнително често в ромската общност сериозно се поставя въпросът за липсата на дом и свободно пространство, както и мръсотията. За хората с увреждания най-важно е да се решат здравословните им проблеми. Ниските доходи, лошите битови условия и липсата на социални контакти затормозяват още ежедневието им.

За децата в риск на първо място изплува проблемът с образованието и училищната среда. Непосредствено след това се нарежда липсата на пари, агресията в обществото и проблемите в семейството. Данните показали, че върху групата на тези деца има сериозен психологически натиск, идващ от различни посоки - училище, общество, семейство.

Всички анкетирани са поставили на първо място сред общинските социални приоритети децата в риск, с проблемно поведение. На втора позиция е решаването на проблемите на хората с увреждания, на пенсионерите, жените-жертви на насилие. Решаването на важните за наркоманите и малцинствата проблеми са поставени на следващи позиции сред важните социални общински дела.

Източник: в. "Позвънете новини"



https://www.varna24.bg/novini/varna/31-ot-romite-ne-pomnyat-che-sa-vzemali-pomoshti-79156
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.