Уникална морска експедиция с тръстиков кораб тръгва днес от Варна
Автор: Пламена Николова 10:07 / 16.08.2019Коментари ()2080
© Фейсбук
Международната морска експедиция "АБОРА IV“ ще отплава днес от 16.00 ч. от кея на яхт-клуб "Кап. Георги Георгиев Порт Варна". 

Както Varna24.bg съобщи представител на България в състава на експедицията ще е Теодор Роков. Той ще плава в участъка от Варна до о-в Лемнос. 

Основната цел на експедицията е да премине по морския маршрут (през Черно, Егейско и Мраморно морета до остров Крит), по който са били осъществявани търговските контакти между древните цивилизации през праисторическата епоха.

Варненският археологически музей ще бъде партньор в реализацията на международната морска експедиция АБОРА IV. Тя е организирана от германския изследовател и експериментатор д-р Доминик Гьорлитц. В основата й стои сведението на Херодот, че египтяни са преминали през земите на древна Тракия и Скития и са основали царство Колхида (дн. Грузия). Експедиция АБОРА IV има за основна цел да изследва морските контакти между цивилизациите от източното средиземноморие и черноморския басейн през праисторическата епоха. Д-р Доминик Гьорлитц до момента има реализирани три експедиции. Абора I през 1999 от остров Сардиния през Корсика до устието на р. Елба. Абора II през 2002 г. от остров Кипър през Ливан до бреговете на Египет. Абора III през 2007 г. от бреговете на Северна Америка (Ню Йорк) до Азорските острови.

Експедиция АБОРА IV бе планирана да започне в края на месец май 2019 г. от Сочи (Русия) като премине последователно през Варна (България), Истанбул и Троя (Турция), Атина (Гърция), егейските острови Лемнос, Милос, Тера и да приключи в Крит. 

Плаването ще се осъществи със съвременна  реплика на древноегипетски кораб от преддинастическата епоха (V–IV хил. пр. Хр.). За прототип на този кораб са използвани скални изображения на плавателни съдове, открити в Египет, датирани 3500 г. пр. Хр. Корабът ще носи името "Дилмун“ – митичен южен остров, от който древноегипетските фараони са черпели своите богатства. Плавателния съд ще бъде с размери 12 м. дължина, 4 м. ширина, 2 м. височина на борда и ще се задвижва с едно правоъгълно платно. Управлението ще се осъществява със система от подвижни килове, разположени на носа и кърмата. Екипажът ще се състои от 12 човека. "Дилмун“ ще бъде построен в езерото Титикака, Боливия. Това се налага поради факта, че днес в света единствено южноамериканските индианци пазят традиционните умения за изработване на плавателни съдове от тръстика.

Другата основна цел на експедиция АБОРА IV има социален характер. Това плаване е посветено на 50-та годишнина от експедицията с тръстиков кораб РА I на Тур Хейердал. Едновременно с това организаторът на бъдещата експедиция Доминик Гьорлитц си е поставил амбициозната задача да докаже, че представители на различни държави и култури, някои от които в момента са политически и идеологически противопоставени, могат да работят заедно и да съжителстват нормално на едно място. Екипажът на бъдещата експедиция ще е интернационален. В него има американец, руснак, арменец, турчин, грък, българин, холандец, германец и боливиец. Екипажът се събра за първи път на тренировъчен лагер на брега на езерото Гейзелталзе в Германия. От 11 до 17 май миналата година членовете на бъдещата експедиция се обучаваха на умален модел на кораба "Дилмун“ в спецификите на неговото управление.

За Теодор Роков от варненския археологически музей това ще бъде второ подобно плаване-първото е през 2010 г. с международната експедиция ‚Дунавска Одисея“ от Белград до Варна. Партньорството на варненския археологически музей в реализацията на тази бъдеща експедиция е естествено продължение на традицията негови специалисти да участват в подобни начинания. През 1984 – 1985 г. проф. Михаил Лазаров е член на екипажа на експедиция "Аргонавтика“ – плаване с яхта от Варна до Грузия и до Егейските острови. През 1988 г. Иван Иванов заедно с проф. Лазаров са членове на експедицията "По пътя на спондилуса“- плаване с водолазен кораб от Варна до Атина. Целта и на трите плавания е да се проучат на практика морските маршрути, използвани за търговски контакти между Балканите и средиземноморския свят през праисторическата и античната епоха.




Още по темата: общо новини по темата: 12
29.08.2019 »
28.08.2019 »
21.08.2019 »
19.08.2019 »
14.08.2019 »
02.08.2019 »
предишна страница [ 1/2 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/varna/Unikalna-morska-ekspediciya-s-trustikov-korab-trugva-dnes-ot-Varna-890896
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.