В Министерството на транспорта се състоя кръгла маса с участието на експерти от Изпълнителна агенция „Морска администрация" и от Морската администрация на Финландия, съобщиха от министерството. Събитието беше по повод съвместния за двете администрации проект "Изграждане на капацитет за предотвратяване на замърсяване с нефт и други вредни вещества от кораби в Черно море". Проектът стартира през месец януари тази година и ще завърши в средата на юни. Срещата започна с едоминутно мълчание в памет на жертвите на вчерашния пътен инцидент край Ямбол и беше открита от зам.-министъра на транспорта Даниела Никифорова. Тя подчерта, че в началото на тази година Изпълнителна агенция "Морска администрация" започна изпълнението на два партньорски проекта: "Изграждане на капацитет за предотвратяване на замърсяване с нефт и други вредни вещества от кораби по река Дунав" и "Изграждане на капацитет за предотвратяване на замърсяване с нефт и други вредни вещества от кораби в Черно море". Продължителността и на двата проекта е шест месеца. Финансирането е от програма ФАР и от националния бюджет. Приветствие към участниците на кръглата маса отправи и посланикът на Финландия в България Кауко Ямсен. Той изрази своето задоволство от работата на българските и финландските морски експерти.
По време на срещата изпълнителният директор на ИА „Морска администрация" к.д.п. Николай Апостолов заяви, че целта на българо-финландския проект е да се извърши реален и обстоен анализ на риска от замърсяване и да се набележат мерки за повишаване на готовността за предотвратяване на замърсявания в нашите райони на Черно море. Според него финландската страна е избрана за изпълнение на този проект заради големия й опит в борбата със замърсяването по море и заради това, че подобно на България и Финландия граничи с трети страни, които не са членки на Европейския съюз.
Като резултат от проекта "Изграждане на капацитет за предотвратяване на замърсяване с нефт и други вредни вещества от кораби в Черно море", се очаква в регионалните дирекции на "Морска администрация" във Варна и Бургас да бъде подобрен контролът над корабите, посещаващи българските пристанища, като се прилагат международните правила и стандарти във връзка с изхвърлянето на отпадните води на плавателните съдове.
Източник: Агенция "Фокус" |