Борисов в Аушвиц: Дълбоко скърбим за милионите невинни жертви
Автор: Екип Varna24.bg 10:14 / 28.01.2020Коментари ()1524
©
Заедно с лидери от цял свят министър-председателят участва във възпоменателното честване пред "Портата на смъртта" в Аушвиц-Биркенау и почете паметта на жертвите пред монумента в някогашния концлагер.

 "Всички ние трябва да помним отговорността, която носим, за да не допуснем подобни трагедии като Холокоста да се случат отново. Както славните, така и трагичните епизоди на миналото, ни задължават да бъдем пазители на историята на Холокоста и да не допускаме нейното изопачаване, нито омаловажаване на страданието на хората по време на Втората световна война, включително и в България", заяви Борисов.

Той изрази убеденост, че българското общество и най-вече младото поколение са в правото си да се гордеят със спасяването на българските евреи.

"То е послание към съвременното общество за търпимост, доброжелателство и човеколюбие между хората с различен етнос, религия и култура. Защото спазването на човешките права и тяхното гарантиране е задължително условие за мир и напредък и не подлежи на политически компромис", добави премиерът.

"Дълбоко скърбим за милионите невинни жертви и тяхното страдание. Един от най-мрачните епизоди в човешката история - Втората световна война, ще се запомни и с героичното дело на българския народ, който спасява над 48 000 свои сънародници-евреи, като не ги предава на сигурна смърт в нацистките концентрационни лагери. Трябва да се поучим от уроците на миналото и никога да не допускаме паметта за Холокоста да бъде изтрита или подменяна", заяви още той в социалната мрежа.

Полският президент Анджей Дуда пък призова светът да пази спомена за зверствата, извършени в концентрационния лагер Аушвиц, за да попречи по този начин на историята да се повтори, предаде ДПА.

"Имам привилегията и честта да изразя отново задължението на Полша да пази спомена и истината за това, което се е случвало тук", заяви той.

И прикани гостите на церемонията да поемат съвместен ангажимент пред последните оцелели и свидетели на трагедията на Холокоста, че ще продължат да предават и в бъдеще това послание и предупреждение за цялото човечество.

Дуда отправи и критики срещу изкривяването на историята на Втората световна война, заявявайки, че "отричането на геноцида и Холокоста, както и използването на Аушвиц за постигането на определена цел, е равностойно на опетняване на паметта на жертвите".

Междувременно генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че има глобална криза, породена от антисемитска омраза, предаде ДПА. Той говори на церемония в централата на ООН по повод 75-ата годишнина от освобождаването на Аушвиц.

"Нашата солидарност пред лицето на омразата е нужна днес повече от когато и да е било, тъй като ние виждаме едно пораждащо дълбоко безпокойство възраждане на антисемитските атаки по света, и което е почти невъобразимо, и тук в Ню Йорк", заяви генералният секретар.

Той припомни нападението с нож срещу дома на равин през декември в Ню Йорк, в което бяха ранени четирима души и убийството на четирима души в еврейски супермаркет в Ню Джърси няколко седмици преди това.

Ню Йорк е свидетел на 21-процентно повишение на престъпленията, породени от антисемитска омраза миналата година, допълни Гутериш. Той заяви, че 74 процента увеличаване на антисемитските атаки е имало във Франция през 2018 г. и 16 процента увеличение във Обединеното кралство.

"Трябва да наречем този феномен с името му. Това е глобална криза, породена от антисемитска омраза", заяви Гутериш.

Гутериш запали днес свещ в памет на жертвите на Холокоста, преди да произнесе речта си на церемония в централата на ООН, на която присъстваха и оцелели от Холокоста.

Същевременно в изявление на американския президент Доналд Тръмп по повод Международния ден в памет на жертвите на Холокоста се казва, че САЩ остават привързани към борбата с проявите на антисемитизъм, предаде ТАСС.


https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Borisov-v-Aushvic-Dulboko-skurbim-za-milionite-nevinni-zhertvi-932083
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.